20 Bin Koruma Memuru Geliyor!

Koruma Memuru MaSaL
sponsorlu reklam
20 Bin Koruma Memuru Alımı 2015

20 Bin Koruma Memuru Alımı 2015

İstanbul Adliye Sarayı’nda Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın terör eylemiyle şehit edilmesi sonrasında Türkiye’deki “özel güvenlik” sistemi tartışılmaya başlanmıştı.

Vahim olayın ardından bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, halen uygulanan sistemi tartışmaya açmıştı.

Erdoğan, terör eyleminden sonra bazı kamu binalarının güvenliğinin sağlanmasında, özel güvenlikçiler yerine polis görevlendirilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

İçişleri Bakanlığı, Erdoğan’ın bu açıklamalarından yola çıkarak yeni bir özel güvenlik modelini yaratmak için harekete geçti. Bakanlık, sektör temsilcileri, kamu yöneticileri, çeşitli üniversitelerden akademisyenler ve uzmanların katılımıyla “çalıştay serisi” düzenledi. Sekreteryasını Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yaptığı ve “beyin fırtınası” biçiminde geçen çalıştayların sonuncusu geçen hafta Ankara’da gerçekleştirildi. Son çalıştayda, özel güvenlik sektörünün yol haritası netleştirildi.

17-20 BİN MEMUR

Yapılan yeni düzenlemenin taslağına göre, Erdoğan’ın açıklamasından hareketle belirli kamu binalarının korunması özel güvenlik şirketlerinden alınacak. Bu bina ve tesislerin korunmasında “koruma memurlarının” görev yapması kesinleşti. Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler döneminde özellikle spor karşılaşmalarında güvenliği sağlamak amacıyla kurulması planlanan koruma memurluğunun kısmetine yeni dönemde bina ve tesislerin korunması düştü. Henüz yasal olarak kurulmayan, ancak kuruluş çalışmaları devam eden koruma memurluğu için 17 – 20 bin arası personel alımı yapılıp yetiştirilmesi sağlanacak. Bu memurların bir bölümü özel güvenlik sektöründen geçiş yaparken, kalan bölüm için sınavla alım yoluna gidilecek.

ENERJİ NAKİL HATLARI

Gelelim işin en önemli noktasına. İçişleri Bakanlığı bünyesinde polise yardımcı olmak amacıyla hayata geçirilecek koruma memurluğu uygulamasının etki alanları nereler olacak?

Taslak çalışmaya göre; adliyeler ve cezaevleri başta olmak üzere hastaneler, enerji nakil hatları, DHMİ’nin üzerindeki havaalanlarının korunmasında özel güvenlik yerine koruma memurları görev yapacak.

Ayrıca, büyükşehir belediyelerinin bünyesindeki metrolar ve hafif raylı ulaşım sistemlerinin güvenliği yine koruma memurlarınca gerçekleştirilecek. Koruma memurların görev yapması planlanan diğer önemli tesis ise yüksek hızlı trenler (YHT) olacak. Koruma memurları, YHT’nin her seferinde görev yapacak. Ayrıca YHT garlarının güvenliğinde sorumluluk yine koruma memurlarında olacak.

MÜLTECİ KAMPLARI

Koruma memurluğunun faaliyet alanları bunlarla sınırlı değil. Koruma memurları, ülke genelinde 7 ayrı bölgede kurulacak “göçmen ve mülteci kamplarının” güvenliğini polis ve askerden devralacak. Koruma memurları, bu kamplarının güvenliğini tek başına yürütecek. Bu kapsamda Göç İdaresi Başkanlığı ayrı bir çalışmayı yürütüyor. Alınacak koruma memurlarının yaklaşık 4 bini hastanelerde görev yapacak. Bu memurlar gerek hastane binaları, gerekse hasta yakınlarının saldırılarına karşı hekimleri koruyacak.

DHMİ’YE DE KORUMA MEMURU

Ülke genelinde yap-işlet-devret modeli dışında kalan 34 havalimanından sorumlu olan Devlet Hava Meydanları İşletmesi, uygulamanın yürürlüğe girmesiyle, havalimanlarının güvenliğinin sağlanmasında koruma memurluğu sisteminden yararlanacak. DHMİ, halen yaklaşık 2 bin 700 kişilik özel güvenlik hizmeti alıyor, bin 700 dolayında da kendi kadrosunda özel güvenlikçisi var. Yeni uygulamanın başlamasıyla birlikte DHMİ, yaklaşık 3 bin 500 – 4 bin kişilik koruma memuruyla 34 havaalanının güvenliğini sağlayacak.

GELİR DURUMLARI VAHİM

Son çalıştayda ele alınan konulardan birisi de halen aktif olarak faaliyet gösteren firmalar ile özel güvenlikçilerin durumu oldu. Çalışmalar çerçevesinde sektörde faaliyet gösteren iki firmanın ticari faaliyetlerinin sonlandırılması yönünde değerlendirmeler yapılıyor.

Bu iki firmanın isimlerini ticari nedenlerden dolayı şimdilik vermiyorum.

Özel güvenlikçilerin gelir durumu ise vahim. Çalıştayda özel güvenlikçilerin maaşlarının artırılması devlet yetkililerince gündeme getirildi. Ancak, sektör temsilcileri bu talebe, “şirketlerce devlete ödenen primlerde indirime gidilmesi, indirimle oluşacak farkın maaşlara yansıtılması” teklifini sundu. Yapılan ilk hesaplamada; olası bir prim indiriminin maaşlara yaklaşık 160 liralık artış sağlayacağı belirlendi. Ancak bu konuda yeniden çalışma yapılması kararı alındı.

Yapılan bürokratik çalışmaların sonucu, önümüzdeki günlerde rapor haline getirilip Erdoğan’a sunulacak. Erdoğan’ın tavsiyeleri sonrasında yeni uygulama için düğmeye basılacak.

Savcı Kiraz’ın şehit edilmesiyle sonuçlanan olay, özel güvenlik uygulamasının masaya yatırılıp yeniden gözden geçirilmesine neden oldu. Gönül isterdi ki; Savcı Kiraz şehit verilmeden eksikler giderilseydi.

Milliyet / Tolga Şardan

HABERLE İLGİLİ ARAŞTIRMALARIMIZ!

Yukarıda adı geçen çalıştaya katılan arkadaşlarımız  maalesef koruma memuru alımlarının yalan olduğu üzerinde duruyorlar.

20 Bin Koruma Memuru Alımı 2015

20 Bin Koruma Memuru Alımı 2015

Sosyal Ağlarda Paylaş

{MaSaL}

“20 Bin Koruma Memuru Geliyor!” üzerine 19 yorum

 1. serhat dedi ki:

  Hükümet kurunca koruma memuru alınırmı? 2013 yılından beri bekliyoruz :(( Ne kadar daha bekleriz

  1. MaSaL dedi ki:

   Merhaba,
   Polislikle ilgili sorularını Buraya Tıklayarak Polis Forumlarımızda sorabilirsiniz.

 2. Ahmet dedi ki:

  madem yalan oldugunu düşünüyorsunuz o zaman ne diye baslıgı 20 bin koruma memuru geliyor diye atıyonuz

  1. MaSaL dedi ki:

   Merhaba Ahmet,
   Biz bu habere inanmayın diye attık bu başlığı. Bu başlığı atmasaydık bakınız sizde okumayacaktınız.

 3. yaşar dedi ki:

  ne kadar saçma bir uygulama. Ben 4 yıllık üniversite mezunu olsam öncelikle polisliğe başvuru yaparım, neden ğüvenlikçi olayım. Ya yeter kardeşim biri sesimizi duyursun, gelecekse gelsin şu koruma memuru, ğelmeyecekse polis olma şartlarını tekrardan gözden geçirilsin. Bundan 20 yıl önce lise mezunu polis oluyordu şimdi ise doktor ile aynı seviyeye getirdiler. Ne yapmaya çalışıyorlar anlamıyorumki.. Bazı polisleri görüyorum 100 metre bile koşamaz, boy yok, tutanak yazmasını bilmiyor ama ne alametse polis olmuş. Yazık aldığı paraya ya, ne biçim bir ülkede yaşıyoruz

  1. MaSaL dedi ki:

   Merhaba,
   Polislikle ilgili sorularını Buraya Tıklayarak Polis Forumlarımızda sorabilirsiniz.

 4. ibrahim. dedi ki:

  2013 mart  ayından beri çıkacak diyorlar . Lütfen çıksın artık bizde ekmeğimizin peşinden koşalım ..

 5. mehmet dedi ki:

  Slm admin yasim 29 tecil hakkim yaklasik 2 yill once bitti.bakaya kaldim yani bu sene pomem basvurmak istiyorum askerlik engel olur mu guvenlik sorusturmasnda…

  1. MaSaL dedi ki:

   Merhaba Mehmet,
   Engel olmaz ama siz askerlik şubesinden gerekli bilgileri alınız.

   1. mehmet dedi ki:

    Allah razi olsun..

 6. Enes dedi ki:

  2016 PMYO alımları olur mu olursa sizce taban puanı kaç olur

  1. MaSaL dedi ki:

   Merhaba Enes,
   Olur 270 olur.

 7. fatih dedi ki:

  ya nezamn alımlar olucak bilen varsa cvp versin

 8. Özcan dedi ki:

  2013 ten beri bir umut insanlar bekliyor inanmıyorum ben 

 9. ersin dedi ki:

  alımların ne zaman yapılacağı konusunda bilginiz var mı?

  1. MaSaL dedi ki:

   Merhaba Ersin,
   Yukarıda görüşümüzü belirtmiştik.

 10. Duygu dedi ki:

  Özel güvenlik ve koruma bölümü mezunları ne olacak şahsen ben asgari ye rezil bir yerde çalışıyorım maaşım yatmaması  da cabası. Benim gibi bir sürü arkadaşım mezun. Bize bir umut ışığı var mı ?. Yıllardır alındı diyorlar biz hiç denk gelmedik nerden aldılar bu kadar adamı? Acaba bu sefer kesinleşecek mi? Yardımc olursanız çok seviniriz . 

 11. ilker dedi ki:

  insallah gercekcidir oyalayıcı laf degıldır kac senedır dılerde ama bı turlu fıtılenmedi sadece umut olarak goruyorum gercek olarak ınanasım gelmıyor

  1. MaSaL dedi ki:

   Merhaba İlker,
   Bizde inanmıyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir