2013 Pmyo Baraj Puanı Tahminimiz!

Pmyo MaSaL
sponsorlu reklam
2013 Pmyo Baraj Puanı Kaç

2013 Pmyo Baraj Puanı Kaç

Artık YGS’de sonuçlandığına göre 2013 Pmyo Baraj Puanı hakkında net tahminde bulunabiliriz. Tahminimizin gerekçelerini ve 2013 Pmyo Baraj Puanının tahminimize göre kaç olacağını yazmadan önce genel itibariyle YGS’nin siz değerli üyelerimizden nasıl geçtiğini öğrenmem gerekiyor. Nitekim eğer çoğu kişinin YGS’si kötü geçmiş ise 2013 Pmyo Baraj Puanı buna göre şekillenecektir. YGS’nin nasıl geçtiğini ve kaç puan beklediğinizi aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz. Sitemiz aracılığı ile YGS Puanınızı buraya tıklayarak hesaplayabilirsiniz.

Geçtiğimiz sene yani 2012 yılında Pmyo Baraj Puanı sizinde bildiğiniz gibi 270 (Ham Puan) olarak açıklanmıştı. Daha sonrasında başvuru sayısının yetersizliği sebebiyle 260 (Ham Puan)’a kadar düşürülmüştür. Buradan çıkarmamız gereken şu; Polis Akademisi Başkanlığı başvuru yetersizliğini göz önüne alarak Pmyo Baraj Puanlarını geriye çekmektedir. 2013 yılında da Pmyo Baraj Puanı ne kadar açıklanırsa açıklansın başvuru sayısı yetersiz kalırsa baraj puanı geriye çekilebilir. Yani karamsarlığa düşüp sitemizi takip etmemezlik etmeyiniz. Baraj Nasıl Olsa Yüksek Ben Giremiyorum Demeyiniz!

Gelelim geçtiğimiz sene alınan kişi sayısına… 2012 yılında Polis Meslek Yüksekokullarına  7400 Erkek 370 Bayan öğrenci alınmıştır. Bu senenin yani 2013 Yılında ise Erkek – Bayan toplam 8400 kişi alınacaktır. Yani arada bayağı bir fark bulunmaktadır. Bu farkı kapatmak için Polis Akademisi Başkanlığı PMYO barajını düşük tutup başvuruların çok olmasını sağlayabilir. İşte bizim tahminimiz bu varsayımla yola çıkıyor. Polis Akademisi Başkanlığı tahminimize göre 8400 kişilik PMYO kontenjanına olabildiğince çok kişinin başvurmasını sağlamak amacıyla 2013 Pmyo Baraj Puanını 260 (Ham Puan) yapabilir. Tabi ki bu bizim tahminimiz eğer sizinde tahmininiz varsa aşağıya gerekçesiyle birlikte yorum olarak yazabilirsiniz. Sitemizi takip eden adaylar çok iyi bilirler ki her sene yaptığımız tahminimiz tutmuştur. Yani son 5 yıldır baraj puanı konusunda tahminlerimiz tutmaktadır.

Ayrıca 2013 Pmyo Baraj Puanı tahminimizde Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılan Bayanlarda Boy değişikliği de etkili oldu. Sizinde bildiğiniz gibi Pmyo’ya başvuracak bayanlarda boy sınırı daha önce 1,65 iken bu sene 1,62′ye düşürüldü. Böylelikle Polis Akademisi Başkanlığı başvuruların çoğalmasını hedeflemektedir.

Lütfen Pmyo Baraj Puanı için istenen puanın ham puan mı yoksa okul puanı ekli şeklinde mi istenildiğini sormayınız. Sitemizde defalarca yazdığımız gibi Pmyo için istenilen baraj puanı ham puandır. Herhangi bir puan eklenmemektedir. Meslek Liselilerden de şu soruyu sıklıkla alıyoruz. ‘Benim Dikey Geçiş Hakkım Var. PMYO’ya Dikey Geçiş Yapabilir miyim?’ Hayır PMYO’ya dikey geçiş yapamazsınız. Meslek Liselilerde Pmyo için istenilen baraj puanı almak zorundalar.Meslek Liselilerin Nasıl Polis Olabilecekleri konusunda daha önce sitemizde haber yayınlamıştık. Lütfen haberimizi okumadan Meslek Liseliler Yorum olarak soru sormasınlar.

 2013 PMYO BARAJ PUANI KAÇ OLMALI?

Yukarıda 2013 Pmyo Baraj Puanı ile ilgili açıklamalarda ve tahminimizde bulunduk. Ancak işin birde ters yüzü var. Bir çok arkadaşımız barajı geçememesi sebebiyle PMYO sınavlarına giremeyecekler. Bu nedenle hayallerinden olacaklar.Bize göre 2013 Pmyo Baraj Puanı 180 (Ham Puan) olması gerekmektedir. Herkesin bildiği gibi YÖK her yıl 2 yıllık üniversiteler için baraj puan belirliyor ve bu barajı geçen adaylar Türkiye’de herhangi bir üniversitenin 2 yıllık bölümlerine yerleşmeye hak kazınıyorlar. Hal böyleyken Polis Meslek Yükse Okulları da 2 yıllık YÖK’e ve Polis Akademisi Başkanlığına bağlı eğitim kurumlarıdır. Ancak PMYO’nun kendi yönetmeliğinde Polis Akademisi Başkanlığı tarafından her yıl belirlenen baraj puanı geçmek şartı aranıyor ve Polis Akademisi Başkanlığı her yıl baraj puan belirliyor. Bize göre bu eşitsizliğin giderilmesi gerekiyor. Sonuçta böyle yapılınca öğrenim hakkı yani anayasada belirtilen eğitim hakkı engelleniyor. Nitekim barajın 180 olduğunu var sayarsak 181,000 puan almış bir kişinin PMYO sınavını kazanamayacağını nereden biliyorsunuz? Yada bu kriter daha mı kaliteli polis adayı almanıza yarıyor? Sadece Polis Akademisi Başkanlığı fazla başvuru alıp iş ile uğraşmak istemiyor gibi bir görünüm veriyor. Şimdi çoğunuzun aklına şu soru gelecektir. YGS’den 260 alamayan kişi PMYO sınavını nasıl kazansın? Evet size katılıyoruz ama geçtiğimiz sene baraj önce 270  açıklanmıştı. Daha sonrasında 260′a düşürüldü. Düşürüldükten sonra müracaat eden bir bayan adayın puanı 267.000 idi. Bu bayan aday sitemizde yayınlanan 2013 Pmyo Hazırlık E-Kitabını satın aldı ve çalıştı. Şuanda kendisi Samsun PMYO öğrencisi. Sizin anlayacağınız barajın yüksek olması PMYO sınavını kazanmada belirleyici bir etken değil. YGS baraj puanınız ne kadar düşük olursa olsun doğru kaynaktan doğru hedefe doğru çalışırsanız kazanabilirsiniz.

En kısa zamanda PMYO Baraj puanının açıklanması dileğiyle.

Sitemizde yaşadığımız bir problemden dolayı yorumlarınız silinmiştir. Lütfen yorumlarınızı tekrar yazınız.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{MaSaL}