2014 PMYO Sınav Sistemi Değişiyor! İşte Yeni Sınav Sistemi!

Pmyo MaSaL
sponsorlu reklam
2014 PMYO Sınav Sistemi Değişiyor

2014 PMYO Sınav Sistemi Değişiyor

2014 PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) yazılı sınavının 2014 ÖSYM resmi sınav takviminde yer almaması sebebiyle 2014 PMYO sınavının yapılıp yapılmayacağı merak konusu olmuştu. Sitemizde daha önce yazdığımız gibi 2014 PMYO sınavı her halükarda yapılacaktır ancak bazı değişiklikler olabilir demiştik. Aşağıda vereceğimiz 2014 PMYO sınav sistemi henüz taslak aşamasındadır yani halen eski yönetmelik hükümleri geçerlidir. Yani henüz resmi olarak 2014 PMYO Sınav Sistemi değişmemiştir. 2014 PMYO Adaylarının bunu bilmeleri ve buna göre hazırlanmaları önem arz etmektedir. Sitemizi ve sitemizin resmi Facebook sayfasını takip etmeniz gerektiğini önemle rica ediyoruz. Ayrıca lütfen gereksiz soru sormamanız amacıyla aşağıya yazacağımız bilgileri dikkatli olarak okuyunuz. Sonrasında sorduğunuz sorulara yukarıda yazıyor demek istemiyoruz.

İŞTE 2014 PMYO SINAV SİSTEMİ DEĞİŞİKLİĞİ TASLAĞI!

Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi Polis Akademisi Başkanlığı tüm Polis Meslek Yüksek Okullarına (PMYO) yazı yazarak, Polis Meslek Yüksek Okulu Giriş sınavlarında mevzuattan dolayı uygulamada ortaya çıkan sorunları gidermek ve değerlendirme aşamalarını iyileştirmek amacıyla Polis Meslek Yüksek Okulu Giriş Yönetmeliği taslağının yazılarının ekinde gönderildiğini, taslakta değiştirilmek istenen hususların en geç 21/11/2013 tarihine kadar bilgi verilmesi istenilmiştir.

Pmyo Sınav Sistemi

Pmyo Sınav Sistemi

PMYO SINAV SİSTEMİNDE DEĞİŞTİRİLECEK MADDELER AŞAĞIDADIR!

Arkadaşlar maddeleri tek tek açıklayacağız lütfen lüzumsuz yere soru sormayınız. Yukarıdaki hatırlatmamızı da göz önünde bulundurarak resmi değişikliğin olmadığını göz önünde bulundurunuz.

Aşağıdaki resimde sağ kısımda;

2014 PMYO Sınav Sistemi

2014 PMYO Sınav Sistemi

Madde – 1 de; yazan tanımlarda değişiklik yapılmıştır. Burada ÖSYM ve ÖSS tanımları değiştirilmiştir. Yani bu maddede önemli bir değişiklik söz konusu değildir.

Madde – 2 de; önemli değişikliklere yer veriliyor. Her sene EGM Şehit ve Malül ailelerine 1/3 oranında kontenjan ayrılırken yeni yönetmelik ile bu sayı %1’e düşürülmüştür. Ayrıca eski yönetmelikte TSK şehit ve malül ailelerinden bahsedilmiyor, bir ayrımcılık yapılıyordu. Şimdi ise TSK şehit ve malül ailelerinin çocuklarına da avantaj sağlanacağı resmen hükme kavuşturulmuştur. Polisolmakistiyorum.Com olarak zaten burada bir haksızlık olduğunu daha önce haber yapmıştık. Görüyoruz ki Polis Akademisi Başkanlığı yaptığımız haberlere önem vermiş ve özellikle bu madde değişerek TSK şehit ve malül aileleri de kapsam içine alınmıştır. Böylelikle sitemizin önemini anlamış bulunuyoruz. Polis Akademisine bu değişiklik için sitemiz adına teşekkür ederiz.

Madde – 3 de; Üniversiteye Giriş Sınavı ibaresinin yerine YGS ibaresi getirilmiş ve EGM ve TSK şehit ve malül çocukları için normalde istenen YGS Baraj Puanının %90’ını almış olmaları gerektiği yazıyor. Örnek vermek gerekirse PMYO için istenen YGS Baraj Puanının 250 olması durumunda EGM ve TSK şehit ve malül çocukları 225 almaları yeterli olacak. Eskiden ise YGS taban puanını almaları yeterli oluyordu. Yani eskiden 180 almaları gerekiyordu. Şimdi ise istenen baraj puanının %90’ını almaları gerekiyor.

2014 PMYO Sınav Sistemi Değişikliği

2014 PMYO Sınav Sistemi Değişikliği

Madde – 4 de; bizce en önemli değişiklik bu madde de yapılmıştır. Yapılan değişiklik ile resimde de gördüğünüz gibi PMYO YAZILI SINAVI KALDIRILMIŞTIR! Onun yerine Fiziksel Yeterlilik Sınavı, Mesleki Psikolojik Değerlendirme ve mülakat sınavı getirilmiştir. Fiziki Yeterlilik Sınavı ve mülakat sınavında verilen puanların PMYO GİRİŞ PUANINI ETKİLEDİĞİ, Mesleki Psikolojik Değerlendirme sonucu ise direk eleme veya geçer kabul edileceği resmiyete kavuşmuştur. Burada yapılan diğer önemli değişiklik ise ÖSYM tamamen PMYO sınavları dışarısına çıkarılmış, PMYO alımları ile ÖSYM’nin bağlantısı tamamen bitmiştir. BÖYLE BİR SINAVIN ETİK OLACAĞI KONUSUNDA ÇOK TARTIŞILIR!

Madde – 5 de; bu madde de fiziki yeterlilik sınavları ile ilgili bilgiler verilmiş ve Fiziki Yeterlilik Sınavının 100 puan üzerinden değerlendirileceği, 50 puan alamayan öğrencilerin elenecekleri üzerinde durulmuştur. Aşağıdaki resimde bu maddenin devamında ise adayların anlama, dikkat, yorumlama, hızlı ve yerinde karar verebilme, kendini ifade edebilme kabiliyetleri Polis Akademisi Başkanlığınca belirlenen sorularla YAZILI VEYA SÖZLÜ sorularla ölçülebileceğine, her bir kriter için 20 puan belirleneceğine, toplamda 100 puan olacağına ve mülakat sınavından 70 puan alamayan adayların eleneceği üzerinde durulmuştur. BÖYLELİKLE MÜLAKAT KOMİSYONUNA SONSUZ YETKİ VERİLMİŞTİR! Yani mülakat komisyonu isterse kendini yanlış ifade ettin deyip sizi eleyebilir. BİZCE ÇOK ANLAMSIZ BİR SINAV SİSTEMİ OLMUŞ! Hiç bir maddi gerçekliğe dayanmayan kriterlerle sizleri eleme yetkisi tamamen Mülakat Komisyonunun eline geçmiştir. Yine söylüyoruz böyle bir sınavın etik olabileceği tartışılır.

PMYO Yeni Sınav Sistemi

PMYO Yeni Sınav Sistemi

Madde – 6 da; resmi incelerseniz ÖSYM ile ilgili tüm maddeler iptal edilmiş ve ÖSYM tamamen devre dışı bırakılmıştır.

Madde – 7 de; PMYO yazılı sınavı üzerine olan maddeler tamamen yürürlükten kaldırılmıştır.

PMYO Giriş Yönetmeliği Değişikliği

PMYO Giriş Yönetmeliği Değişikliği

Madde – 8 de; yine önemli bilgilere yer verilmiştir. Bu maddede PMYO Giriş Puanının nasıl hesaplanacağı açıkça belirtilmiştir. Buna göre; Fiziki Yeterlilik Sınavının %20’si, Mülakat Sınavının %10’u ve YGS Puanın yüzlük sisteme çevrilmiş halinin %70’inin PMYO Başarı Puanı diğer adıyla PMYO Giriş Puanında kullanılacağı yazılmıştır. Her ne kadar burada mülakat komisyonunun vereceği puanın %10’u denilmiş ise de mülakat komisyonuna sınırsız yetki verildiğini unutmamak gerekir. Hem buradaki % ile belirtilen hesaplamaların değişeceğinden eminiz nitekim böyle olması durumunda YGS puanı ilk sıraya oturmaktadır. PMYO kazanan son kişinin YGS puanının çok yüksek olacağını düşünüyoruz. İsterseniz bir örnek ile anlatalım. PMYO Fiziki Yeterlilik Sınavından 75 puan aldığınızı düşünelim, PMYO Mülakatlarından ise 70 aldınız. Zaten 70 altında aldığınızda eleniyorsunuz. YGS’den ise 300 puan aldınız diyelim. YGS puanının yüzlük sistemde puanın %70’i diyor ama biz normal hesaplayacağız, yüzlük sisteme çevirmeyeceğiz. Çünkü çevirsek de aynı anlama gelecek. YGS puanınızın %70’i 210 puan yapıyor. Fiziki Yeterlilik Sınavı Puanınızın %20’si 15 puan yapıyor. Mülakat Puanınız ise 7 puan yapıyor. Toplamda 210+15+7 =232 puan yapıyor. Bu durumda YGS’den 250 – 260 – 270 – 280 – 290 -300 almış kişilerin şansları oldukça düşük. Hatta hiç yok gibi bir şey oluyor. YGS puanınızın 310 – 320 – 330 – 340 – 350 ve üzeri olması lazım ki sıralamaya doğru düzgün girebilesiniz. Yani bu durum çok saçma olmuş. Bu sistem yerine YGS baraj puanı kaldırılsa ve sadece PMYO yazılı sınavı yapılsa (ÖSYM tarafından) daha sonra mülakatlar yapılsa daha iyi olur. Böylelikle puanları yüksek olanlardan mülakatları geçemeyenler elenir ve puanı düşük ama fiziki özellikleri ve mülakat komisyonu karşısında mülakatları tamamlamış kişiler alınır. Yani puanı düşük kişilere azda olsa PMYO yolu açılır. Böyle olursa imkansız gibi görünüyor.

Yine bu madde de yedek alımları üzerinde durulmuştur. Yedek alımlarında köklü değişikliğe gidilmiştir. Buna göre eskiden PMYO sınavına giren tüm öğrencilerden yedek çağrılırken yeni taslakta PMYO YEDEKLERİ AYNI ZAMANDA EGM ve TSK ŞEHİT VE MALÜL AİLELERİ ÇOCUKLARI ARASINDAN DA YAPILACAK. YANİ BUDA SAYIYA DAHİL EDİLMİŞTİR!

Polis Meslek Yüksek Okulu Sınav Sistemi Değişiyor

Polis Meslek Yüksek Okulu Sınav Sistemi Değişiyor

Madde – 9 – 10 – 11 de; önemli değişiklik yapılmamıştır.

PMYO ALIMLARINDA ÖSYM DEVRE DIŞI BIRAKILMIŞ!

Burada yazacaklarımız Polisolmakistiyorum.Com sitemizin görüşüdür, yorumudur. Resmi nitelik taşımaz o yüzden sizde aşağıya yorum yaparak taslağın şekillenmesinde katkı sağlarsanız sevinirim. Polis Akademisi Başkanlığı keşke taslak değişikliğini siz sınava girecek adaylara sorsaydı. Nitekim Polis Meslek Yüksek Okulları bu sisteme itiraz etmeyeceği için büyük ihtimalle kabul edilecektir. Şimdi ÖSYM’nin devre dışı bırakılmasından bahsedeceğim. Bizim görüşümüze göre ÖSYM’nin devre dışı bırakılması direkt olarak bu sınava şaibe karışacağı anlamına gelmektedir. Ayrıca ÖSYM tarafından yapılmayan ve maddi bir sınav olmayan PMYO sınavının etik olmayacağını düşünüyoruz. Çünkü artık torpili olmayan giremeyecektir. Nitekim POMEM alımlarında da bu böyledir. Hiç değilse şuan ki sistemde çalışan girebilmektedir.

YGS’DEN DÜŞÜK PUAN ALANIN PMYO SINAVLARINDA ŞANSI YOK!

Yukarıda da örnek vererek anlattığımız gibi YGS’den düşük puan alanların hiç şansları bulunmuyor. Ancak Polis Akademisi Başkanlığı bunun böyle olmadığını düşünüyor olmalı ki YGS’yi ön plana çıkarıyor.

PMYO SINAV SİSTEMİ NE ZAMAN DEĞİŞİR?

Arkadaşlar kendi kanaatimce Polis Akademisi Başkanlığı bu yıl PMYO Sınav Sistemini değiştirmeyi hedefliyor. Ancak yetişmeyebilir. 2014 PMYO Alımlarında PMYO sınav sistemi değişmezse 2015 yılında kesinlikle yeni sistem getirilir. Yani sitemize PMYO Sınav Sistemi Ne Zaman Değişir? diye sormayınız! PMYO Sınav Sitemi Resmi olarak değiştiğinde sitemizde haber yapacağız. SİZ ESKİ SİSTEME GÖRE ÇALIŞMAYA DEVAM EDİN! ÖNCELİĞİNİZ PMYO İÇİN YGS’DEN İSTENEN PUANI ALMAK OLSUN!

PMYO SINAV SİSTEMİNİN DEĞİŞMESİ İYİ Mİ OLUR KÖTÜ MÜ OLUR?

Polisolmakistiyorum.Com isimli sitemiz olarak çok iyi olur ama sizin açınızdan hiçte iyi olmaz. Hemen açıklayalım. Sitemiz sizinde bildiğiniz gibi her sene POMEM HAZIRLIK E-KİTABI yayınlamaktadır. Hali hazırda yayınlanan POMEM Hazırlık E-Kitabının başarısı %93’tür. Yani 2007 yılından buyana yaptığımız işte profesyoneliz. Yukarıya da baktığınızda PMYO alımları POMEM alımlarına benzetilmeye çalışılmaktadır. Yukarıdaki gibi bir sistem yürürlüğe girdiğinde PMYO ÜZERİNE TÜRKİYE’DE TEK KAYNAK SİTEMİZDE YAYINLANAN PMYO HAZIRLIK E-KİTABI OLACAKTIR! Eminiz ki PMYO Hazırlık E-Kitabının başarısı da %99’lara tırmanacaktır. Yani E-Kitabı alan hemen herkes bu sistemde PMYO kazanabilecektir. Çünkü mülakat üzerine tüyolar, çıkmış gerçek mülakat soruları ve çıkacak mülakat soruları PMYO Hazırlık E-Kitabında yayınlanacak. Böylelikle sitemizin başarısı tavan yapacaktır. Ancak bir çok kişi sitemizde yayınlanan E-kitabı bilmeyecek bazı arkadaşlar ise PMYO baraj puanı altında kalacaklardır. Hatta bazı arkadaşlar mülakat komisyonu tarafından hiç bir maddi yaptırım olmaksızın 69 puanla bile elenebilecektir. İşte bu nedenle sistemin değişmesi sizin yönünüzden çok kötü olacaktır.

PMYO SINAVINA ŞİMDİ NASIL ÇALIŞMALIYIZ?

Yukarıda dediğimiz gibi 2014 PMYO sınav sistemi henüz değişmemiştir. 2014 PMYO sınav sistemi değiştiğinde sitemizde haber yapacağız. Sizden isteğimiz sistem değişikliğini hemen haber almak için günlük veya haftalık olarak sitemizi ziyaret etmenizdir. 2014 PMYO sınav sistemi henüz değişmediği için şimdilik eski sisteme çalışır gibi çalışmanızı öneririm. Yani sitemizde yayınlanan 2014 PMYO Hazırlık E-Kitabını satın alarak önce YGS’den istenen puanı ardından ise PMYO mülakatları ve PMYO yazılı sınavına çalışabilirsiniz. 2014 PMYO Sınav Sistemi değişirse 2014 PMYO Hazırlık E-Kitabı GÜNCELLENECEKTİR! YENİ SİSTEME UYUMLU HALE GETİRİLECEKTİR! 2014 PMYO Hazırlık E-Kitabını almış kişilerden ek ücret talep edilmeyecektir. Şuanda resmi bir değişiklik olmadığından dolayı herhangi bir güncelleme yapılmamıştır. Sizden isteğimiz 2014 PMYO sınav siteminin değişebileceğini göz önünde bulundurarak PİYASADA SATILAN BASILI KİTAPLARA BOŞ YERE PARA VERMEYİN! Şunu da unutmamanız gerekir ki sitemizde yayınlanan 2014 PMYO Hazırlık E-Kitabı sınırlı sayıda satılmaktadır. Bu haber çıktıktan sonra kısa sürede bitebilir bu nedenle sitemizde yayınlanan 2014 PMYO Hazırlık E-Kitabını hemen satın almanızı öneririz. BU BİR REKLAM DEĞİLDİR!

Şimdilik yazacaklarımız bundan ibarettir. Eğer yeni bilgiler alırsak bu konuyu güncelleyeceğim. Sizden ricam aşağıya yorum olarak saçma sapan sorular sormayınız. Yukarıyı en az iki defa dikkatli bir şekilde okuyunuz. İlginiz için şimdiden teşekkür ederiz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{MaSaL}