2015 POMEM KPSS Baraj Puanı Düşürülmeli! Neden Mi?

Pomem MaSaL
sponsorlu reklam

Sevgili 2015 Pomem Adayları,

Sizinde bildiğiniz gibi yaklaşık 2 ay önce sitemizce POMEM Hazırlık Uygulaması Google Playde yayınlanmıştır. Uygulamamızı satın alıp bize güvenen kişilerle ilgilendiğimizden 2015 POMEM KPSS Baraj Puanının düşmesi gerektiği konusunda haberi geç yapıyorum. Aslına bakarsanız aklımdaydı ancak bir türlü uygulamalardan dolayı fırsat bulamadım. Dün Pomemrah isimli arkadaşımız benimle iletişime geçerek destek vermemi rica etti. Böylelikle birazda olsa konu hakkında tetiklenmiş oldum.

Arkadaşlar 2015 yılında Pomem alım usulü ile yapılan Özel Harekat Alımlarında sizinde bildiğiniz üzere KPSS baraj puanı 50 puandı. 50 küsür puanla 2015 yılı Pomem Özel Harekat Alımlarına girip kazanan Pomem adayları oldu. Daha önce yıllarda ise Pomem alımlarında 60 puan alıp kazanan adaylar oldu. Tabiki bu söylediğimiz 60 puan erkekler açısından bayanlar açısından ise pomem kazanmak için taban puan biraz daha yüksek. Buradan anlıyoruz ki KPSS puanının Pomem kazanmakta etkisi düşük özellikle de erkekler açısından çok düşük.

Daha detaylı bilgiler için sitemizin POMEM bölümünü ziyaret etmenizi ısrarla tavsiye ederiz.

POMEM hakkında hiç bir yerde bulunmayan bilgiler almak ve POMEM sınavlarına PROFESYONEL olarak hazırlanmak istiyorsanız hemen Google Play’den POMEM HAZIRLIK PRO uygulamamızı buraya tıklayarak cep telefonunuza veya tabletinize indirebilirsiniz.

Polis Akademisi Başkanlığının 2015 Pomem Baraj Puanını çok acil 65 puandan 50 puana çekmesi gerekmektedir. Neden mi? İşte bu sorunun cevabını bu yazımızda vereceğiz. Sizinde bildiğiniz üzere Anayasamızda her insan kanunlarımız önünde eşittir. Hiç bir kimseye dil, din, ırk ayrımcılığı yapılamaz. Şimdi Polis Akademisi Başkanlığına soruyoruz! 2015 yılında 1. Pomem Alımlarında Pomem adayı aldınız ve KPSS baraj puanı 50 idi. Aradan 2 ay gibi kısa bir süre sonra yine Pomem adayı alıp KPSS puanının 65 olduğunu duyurdunuz. Bu iki ayda ne değişti ki aynı statüye atama yaptığınız ve aynı pozisyonda değerlendireceğiniz, kıdemi ve kademesi aynı olan iki memur alımı yapıyorsunuz birinin baraj puanı 50 diğerinin baraj puanı 65. Burada ne yazık ki ayrımcılık yapıldığı ortadadır. Polis Akademisi Başkanlığı hemen buna o özel harekat alımıydı bu normal polis alımı diye bahane üretebilir. Ancak her ikisininde yukarıda saydığımız pozisyonları aynı ve hiç bir ayrıcalık bulunmuyor aralarında. Her ikisi de 657 Sayılı Kanuna göre aynı pozisyonda çalışan polis memurları. Yine Polis Akademisi Başkanlığı yönetmelikten dem vurarak yönetmelik bize yetki vermiş istediğimiz puanı belirleriz diyebilir. Ancak sizinde bildiğiniz üzere yönetmelikler ve kanunlar Anayasamıza aykırı nitelikte olamaz. Bu durumun Anayasaya aykırı olduğunu nereden çıkardınız diye sorabilirsiniz. Hemen örnek verelim geçmişte ilk pomem alımlarının olduğunda Pomem Baraj Puanı ilk olarak 75 puan olarak belirlenmişti ve 10 bin kişi alım ilanına çıkılmıştı ama 6000 kişi başvurmuştu. Ancak daha sonralarda Polis Akademisi Başkanlığı başvuruların azlığı nedeniyle puanı düşürmüştü. 70 puana ardından ise sırayla 65 ve 60 puana çekildi. 70 puandan 60 puana çekilmesinin ise bir hikayesi var. Bir arkadaşımız Polis Akademisi Başkanlığını dava ederek baraj puanın 65 olduğunu ancak matematiksel olarak hesaplama yapıldığında 60 puan almış bir kişininde Pomemi kazanabileceğini iddia etmişti. Bu kişi o davayı kazanmıştı. Daha sonrasında ise puanlar 60 puanı düşürüldü. Şimdi ise aynı konu yaşanıyor. Polis Akademisi Başkanlığnın bu konuyu bilmemesini kadrosunun değişmesine bağlıyorum. Eski kadrosunun bunu bildiğini ve puanın 50 olması gerektiğini düşünüyorum. Nitekim matematiksel olarak hesap yaptığımızda 50 puan almış bir erkek aday 2015 pomem alımını kazanabilir.

Sonuç olarak Polis Akademisi Başkanlığının acilen 2015 2. Pomem Alımlarının KPSS baraj puanını 50’ye çekmesi gerekmektedir. Polis Akademisi Başkanlığının yerinde biz olsak KPSS baraj puanını tamamen kaldırırdık nitekim KPSS puanının polis olmakta hiç bir etkisi bulunmamaktadır. Nitekim KPSS puanı 100 olan bir kişi mülakattan elenince hiç bir kıymeti bulunmamaktadır. KPSS puanı düşük olan tüm arkadaşların sonuna kadar arkasında olduğumuzun önemle bilinmesini isteriz. Konunun takipçisiyiz. Başarılar Dileriz.

Not: Sitemizin Polis Akademisi Başkanlığı tarafından günlük ve haftalık olarak denetlendiğini düşünüyoruz. Lütfen yetkililer bu yazımızı okuyorlarsa gerçekten polis olmak isteyen adaylara fırsat eşitliği vermesi gerektiği konusunda ellerinden geleni yapsınlar.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{MaSaL}

“2015 POMEM KPSS Baraj Puanı Düşürülmeli! Neden Mi?” üzerine 11 yorum

 1. Gökhan dedi ki:

  Baraj pomem kpss puanı kac olur gecen sene 70 diyorlar bun yıl 60 a duser mi ben 64.3 aldım birde sunu soracam mülakat ve fiziki yeterlilik sınavı zor mu simdiden tesekkürler.

  1. MaSaL dedi ki:

   Merhaba,
   Polislikle ilgili sorularını Buraya Tıklayarak Polis Forumlarımızda sorabilirsiniz.

 2. tugce dedi ki:

  86liyim bir defa bile pomem sinavina katilamadim boy sarti olmuyodu sonra boy oldu derken yas sartina takildi genede bi deneyim dedim 2014 puanim 64.869 sansima …….

  1. MaSaL dedi ki:

   Merhaba,
   Polislikle ilgili sorularını Buraya Tıklayarak Polis Forumlarımızda sorabilirsiniz.

 3. Muhammed dedi ki:

  Masal adminim merhabalar beni hatırladınızmı 🙂 Diyarbakırlı polis nickle soru sorardım sürekli. 2012 2013 2014 mülakatları üçündede geçmiştim. Sınavlarda elenmiştim. Sonra ön lisans kazandım bitirdim. Şimdide aöf 3.sınıf öğrencisiyim. Bu sene tekrar ygsye gireceğim. Kazandığım taktirde aöf’yi dondurmam gerekirmi?

  1. MaSaL dedi ki:

   Merhaba,
   Polislikle ilgili sorularını Buraya Tıklayarak Polis Forumlarımızda sorabilirsiniz.

 4. burak yeşilnar dedi ki:

  Okadar mail attık twitter da etkinliklerimiz oldu 300 binden fazla devlet büyüklerine twit attık.cumhurbaşkanlığına,iç işlerine ,bimere başvurular yaptık somut bir adım atılmadı halen.Evet 2 günümüz kaldı ama halen ümit ederek bekliyoruz.

 5. Erhan dedi ki:

  Bana gore kpss puani ile degil yada sadece kpss p3 ile olmamali sacma sapan birsey alimlarda adalet yok

 6. kenan dedi ki:

  Bu konuyu paylastiginiz cok tesekkur ediyrum. Gercekten polis olmak istyenlerin onu acilsin, Puani dusuk olupta bu meslegi cani gonulden yapmak isteyenler var

 7. mustafa dedi ki:

  degerli adminiz cok güzel yazmişsiniz yaziniz icin tesekkürler insallah düşer pomem barajı standart 60 iken pöhte oldugu gibi 50 ye düşmesini beklerken veya 55 e düşmesi icin egm, polis akademisi,bimere ve gerekli yerlere düşmesi icin ugrasirken 65 baraji koymalari eşitlik ilkesini tamamen aykiridir birde şubatta 10 bin ogretmen atamaşi varken puaninin düsecegini tahmin ederken ben ve benim gibi gercekten polis olmayi gönülden isteyen arkadaslari çok üzdü resmen yıkıldım kpss puanının etkisi bile artik etkisi gibi yok 100 alanda 50 alanda 60 alanda aynı. onemli olan sözlü mülakat iken etkisi %40 iken.polis akademisinin baraji 65 yapmasi biz gencleri yıktı 59 puanim var kpssde ama bu meslege gercekten gönülden baglıyım.

 8. Müge dedi ki:

  Gerçekten bu konu ile ilgili son zamanlarda okuduğum en mantıklı açıklama, bu yıl yaş sınırında olup 64,99 puanda olup başvuru hakkı elinden alınan adaylar var. 65 Puan barajı acilen düşürülmelidir, Akademi ve İlgili Bakanlıklardan bu konu ile ilgili acilen açıklama beklemekteyiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir