2016 PÖH Mülakat İzlenimleri!

Pomem Mavi
sponsorlu reklam

Merhaba Sevgili PÖH Adayları,

Bu yazım da sizlere 2016 PÖH mülakatlarını izlenimlerini ve bana gelen bir takım bilgileri paylaşacağım. Bildiğiniz üzere 2016 PÖH mülakat yerleri açıklandı ve adaylar mülakatlara gitmeye başladılar.  Ve neredeyse 1 haftayı geri de bıraktık diyebiliriz. 1 hafta içerisinde mülakata girenlerden gerek tarafımıza gerekse sosyal medyaya bir çok iddia iletildi. Bu iddialardan doğrusu vardır yanlışı vardır orasını bilemeyiz. Ama bir şeylerin ters gittiği en başından beri bellidir. Parkurun sızdırılması, tarihlerin sızdırılması, parkur sektörü oluşturulup paraların götürülmesi… Daha nicesi.

Mülakatlarda ciddiyet oranı okuldan okula değişmekte. Kimi okullardaki yetkililer su, çikolota verip oldukça sıcakkanlı, sevecen davranırken kimi okulda daha vahim durumlar ve yetkililerin sert davranışları göze çarpıyor.  En çok elenmenin ön sağlıkta olduğu söyleniyor. Kimi boyunun 5 cm eksik ölçüldüğünü, kimi kitle endeksi 27.1 diye elendiğini, kimi ufacık belli olmayan bir izden elendiğini, kimi ilaç kullandığı için elendiğini vb. dile getirdi. Bazıları ise dövmeli ve sakallı kişilerin ya da sağlık şartlarına uymadığı halde sağlıktan geçtiklerini iddia etti. Yine babası polis memuru olarak görev yapan bir takipçimiz de benzer bir şeye maruz kalmış. Anlattığına göre sabahın köründe ve soğuk havada normal kıyafetle kimse içeriye alınmamış, kendisi mülakata gireceği polis okulunun hemen yanındaki liseden mezun olduğundan orada kıyafetini değiştirebilmiş diğer adaylar ise yol ortasında soğukta kıyafet değiştirmek zorunda kalmış. Daha sonra girmişler. Ön sağlığa geçmişler. Burada kendisiyle birlikte diğer adaylarla birlikte torpil vakasına şahit olmuşlar tabi ne gibi bir torpil olduğunu söylemek istemedi. Daha sonra ön sağlığa giriyor. Kitle endeksi kendi hesapladığı şekilde çıkıyor. Dosyaları teslim ediyor ve doktorun yanına gidiyor.  ( Tabi doktor demeye bin şahit diyeyim siz anlayın gerisini diyor. ) Daha sonra doktor 5 metre çizgisine gitmesini istiyor.  ( O çizginin de 5 metre olmadığını söylüyor. ) Daha sonra doktor yüzünü sağa çevirmesini istiyor. Çeviriyor ve doktor senin yüzündeki benin 5 metreden belli olması sebebiyle seni eliyoruz diyor. İlgili takipçimiz ise tek kelime etmeden odadan dışarı çıkıyor ve çıktığında diğer adaylara boşuna umutlanmayın, saçma sapan şeylerden dolayı eliyorlar diye uyarıyor. Birisi neden elendiğini soruyor takipçimiz yüzündeki benden dolayı elendiğini dile getiriyor. Herkes şaşırıyor ve yakından bile belli olmadığını söylüyorlar ama nafile.

Bir örnek daha vermek gerekirse sitemizin sosyal medya yöneticilerimizden bir arkadaşımız başından geçen olayı olayı anlatıyor;

Kendisinin mülakata girdiği yerde de ön sağlıkta bir çok kişi elenmiş. Ancak haksız yere elenen birisini görmediğini söyledi. Sakaldan, dövmeden, jilet izinden ve ya diğer sağlık şartlarına aykırı şeylerden elenenler olduğunu söyledi. Hatta kendisinin kolunda da bir iz mevcut ancak ön sağlıktan başarıyla geçmiştir. Parkur da ise 51 – 52 saniye ile elenmiştir maalesef. Ve mülakata girdiği yerde ön sağlıkta değil de, parkur da bazı saçmalıklar olduğunu dile getirdi. Bu saçmalıklardan en dikkat çekeni ve en önemlisi kendisi parkuru tamamen talimatlara uygun olarak yapıyor ve sonucunda eleniyor. Talimatlara uygun olarak yapmayanlar ise 47 – 48 saniye ile geçiyor. Örneğin arkadaşımız paralel barı talimatlara göre yapıp elenirken, paralel barda tek seferde tutunup geçen ceza yemesi gerekirken ceza yemeyerek devam ediyor ve elenmeden 47 – 48 saniye ile geçiyor. Barfiksi nizami olarak doksan derece açıyla çeken arkadaşımız elenirken, bu kurala uymayan, kafasına göre barfiks çeken ve ceza puanı alması gereken aday / adaylar ise sorunsuz geçiyor.  Arkadaşımız parkur sırasında sonlarda olduğundan öncekileri izleme fırsatı oluyor. Tüm bunları orada tanıdığı görevli bir polise soruyor. Bu adamlar böyle yaptığı halde ceza almıyorsa aynısını bende yapayım diyor. İlgili polis ise bunun tamamen komisyona kaldığını, bazen ceza olarak saydıklarını, bazense geçirdiklerini dile getiriyor.  Ve daha bunun gibi nice şeyler mevcut arkadaşlar. Ortaya atılan iddiaların hepsinin gerçek olduğunu söyleyemeyiz ancak aralarında gerçek olanlar mutlaka mevcuttur. Bu iddiaları ortaya atanların bazıları Akademiyi ve mevcut sistemi sert bir dille eleştirirken, bazıları ise daha ılımlı yaklaşıp ona göre eleştirmekteler. Kısaca her şeyde olduğu ve olması gerektiği gibi bunda da bir çok fikir ve eleştiri ayrılığı mevcuttur. Ayrıca okuldan okula yapılan muamelenin değiştiğini de tekrar belirtmekte fayda var. Tüm bu olan bitenler ise akıllara halen ”Torpil mi var acaba?” sorusunu getiriyor. Kimisi torpil yapılmasının imkansız olduğunu, ya da torpilin olmadığını, en azından sporda olmayacağını, kamera olduğunu, olursa da düşük bir ihtimalle sağlıkta ve de sözlüde olabileceğini savunsa da kimisi her şeyin bir kılıfı olduğu, torpilin hayatın her yerde her köşesinde ve her zaman olduğu düşüncesinde. Şahsen bende ikincisini düşünmekteyim. Bu işin sonu sizce nereye varacak? Tartışılır. Forumumuz bile çığırından çıkmış olsa gerek ki tüm bu olaylara her gün hemen hemen her kesimden farklı farklı bir çok tepki gelmekte. Ne diyelim, bu yola baş koymuş herkese başarılar. Bizi takip etmeye devam edin!

Başvuru yapan ve mülakatlara girecek olan tüm adaylara şimdiden başarılar dileriz.

Facebook sayfamıza gitmek için tıklayın!

Forumumuza gitmek için tıklayın!

PÖH Hazırlık Uygulamasını indirmek için Tıklayın!

Konuyla ilgili düşüncelerinizi aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz. Sorular cevaplanmayacaktır. Sorular için forumumuzu kullanınız.

Selam, Saygı ve Sevgilerimle.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Mavi {Mavi}

“2016 PÖH Mülakat İzlenimleri!” üzerine 19 yorum

 1. ilyas dedi ki:

  slm AYM kararı noldu .sizce10 bin poh alimi iptal olurmu sizce.kafamız karışık lütfen cevaplayabilirseniz sevinirim

 2. muhammet dedi ki:

  bu saatte rahatsiz ediyorum kusura bakmayin internetten arastırıyorum bakıyorum da.parkur onceden soyleniyor ve doğruçıkıyor daha sonra sözlü mülakata geçen sayı 46 bin olarak açıklanıyor .bunu soyleyen e pohder diye bi site .sizce dogrumu bu .46 bin kişi varmidir .çok az kişi geçti zaten .kafamız çok karışık .akademiden duymamız gerekeni baska yerde duyuyoruz.bu saatte rahatsiz ediyorum kusura bakmayin internetten arastırıyorum bakıyorum da.parkur onceden soyleniyor ve doğruçıkıyor daha sonra sözlü mülakata geçen sayı 46 bin olarak açıklanıyor .bunu soyleyen e pohder diye bi site .sizce dogrumu bu .46 bin kişi varmidir .çok az kişi geçti zaten .kafamız çok karışık .akademiden duymamız gerekeni baska yerde duyuyoruz.

 3. muhammet dedi ki:

  slm .sporu ALLAHIMA şükürler olsun 47 sn tamamladım.Askerliğimide Batmanda ust bölgesinde jandarma tim olarak yaptım .asil olarak kazanma şansım var mı.faydası olur mu

 4. Fatih dedi ki:

  Sözlü mulakat tarihleri ile bilginiz varmı

  1. Mavi dedi ki:

   Maalesef.

 5. Samett28 dedi ki:

  Sırtımda 3-4 tane büyük ben var. Sıkıntı olur mu acaba ?

 6. Emre Erdoğan dedi ki:

  Belki çok soran olmuştur ama kusura bakmayın lütfen. Üniversite okuyanlar diploma olayını nasıl yapacak acaba? Bilgilendirirseniz çok sevinirim

  1. Potka dedi ki:

   Lise diplomasi ile git hocam eğer bitmeye yakın değilse üni bende öyle yaptım soruyorlar zaten askerliğini yaptin mi okuyormusun diye.

 7. muhammet dedi ki:

  boyum1.68 kilom 53 şansım nedir eksik ölçerlermi cevaplarsanız sevinirim

 8. FurkanBey dedi ki:

  mavi yine dokturmussun sonuna kadar okudum her cumlenden mantikli bir cikarim yapiliyor . Hakkiyla bu isi yapan az sayida insanlardansiniz takdir ediyorum basarilarinizi sonuna kadar destekliyorum .

  Rumuz : Zamaninda sizden ban yiyen uye 🙂

 9. Potka dedi ki:

  Ben karaman pomen de girdim 49+1 ile şükürler olsun geçtim ama 1-2 saniye ile kalan o kadar insan oldu ki insan kendi sevincini yaşayamıyor inşallah onlar içinde alımlar olur çünkü emek var umut var bende çok zorlandim boy kilo endeksi özellikle az çıkıyor benim boyum 185 ama sınav günü 182 çıktı biraz sıkıntıli bi durum sınava girecek arkadaşlar parkuru 1 kere bile olsa denesinler sonuçta nasip kısmet işi ama siz kendi şansınızı kendiniz yapın derim ve ayakkabısız girin parkura çünkü kaymaya çok az ayakanı var ayaklarınız ağrıya bilir ama sen poh olacaksın o acıya katlanmazsan baştan kaybettin herkese bol şanslar..

 10. İsmail dedi ki:

  Foruma üye olunmuyor hâlâ ilgilenir misiniz?

 11. Berkcan dedi ki:

  Mavi Ayni sorunu bende yasiyorum daha onve uye olmamama ragmen ip adresi uzerinden yapil, 72 saat feln diyor’2 3 pc de’denememe ragmen hep aynisini diyor ve 1 haftadir kayit olamiyorum.Su sorunu acilen cozermisiniz

 12. ali dedi ki:

  Foruma uye olunmuyor

  1. Mavi dedi ki:

   İlgileneceğiz.

 13. Ouz dedi ki:

  Benim girdiğim okuldaki polislerde çok iyiydi abi kardeş gibi davrandılar sağlık komisyonuda çok iyiydi karnı aç olan varmı diye sordular su sordular simit falan ikram ettiler sağolsunlar ama parkurda dediğin gibi parakel barda sıçramada barfiksde hataları görmezden geldi ama ben 1 lastik es geçtim elenme sebebim oldu zaten 25 kişi izledim benden önce benle birlikte 3 kişi parkuru bitirebildi 49 50 sn onlarda bende 49 sn 2 de ceza 51 le kaldım

 14. Murat dedi ki:

  Mavi foruma üye olmaya çalışıyorum fakat (Üyelik kaydınız gerçekleştirilemiyor. Çünkü sistemimiz 72 saat içerisinde aynı (IP Adresi) üzerinden yapılan 1 tane kayıt olduğunu saptamıştır. 
  Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.) Gibi bi uyarı çıkıyor kaç gündür üye olamıyorum lütfen yardımcı olur musun….

  1. Mavi dedi ki:

   Daha önce üye olmuş muydunuz.

   1. Murat dedi ki:

    yok hayır olmamıştım ama neden böyle bi hata veriyo sistem bi inceleyin bilgisayardan anlayan birisi olarak sitemde yanlış bi kodlama yada büyük İhtimal hostingle yani sunucuyla ilgili olmalı başka türlü bu hatayı vericeğini sanmam..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir