Aktif PMYO Sayısı Kaçtır?

Pmyo Mavi
sponsorlu reklam

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımızda sizlere Türkiye’deki aktif polis meslek yüksek okullarını yazacağız. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde 15. Dönem polis meslek yüksek okulu öğrencileri mezun olup görevlerine atandılar. Bununla ilgili akademinin resmi sitesinde ( pau.edu.tr ) bir duyuru yayımlandı. O duyuru şöyle idi;

15. Dönem PMYO Öğrencilerinin Mezuniyet Töreni Gerçekleştirildi.

15. Dönem PMYO öğrencilerinin Mezuniyet Töreni, 26 Mayıs 2017 günü İstanbul Adile Sadullah Mermerci Polis Meslek Yüksekokulu Müdürlüğünde büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. 499 Polis Memurunun mezun olduğu tören, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak, protokol, öğrencilerin aileleri ve basın mensuplarının katılımlarıyla yapılmıştır. Bugün itibariyle ülke genelinde Başkanlığımıza bağlı 7 PMYO’dan toplam 2833 öğrenci mezun olarak Türk Polis Teşkilatı saflarında yerlerini almıştır.

Resmi açıklama ve fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi diyeceksiniz ki bunu niye paylaştınız. Paylaşmamızdaki amaç ve bizi ilgilendiren kısım dikkatinizi çektiği üzere koyu siyah ve kırmızılaştırdığım kısımdır. Duyurunun paylaşılma tarihi 26 Mayıs 2017’dir. Duyuru paylaşıldığında ülke genelinde 7 tane aktif polis meslek yüksek okulu mevcut idi. Hatta biz 7 sayısını 6 ay önceki yazımızda paylaşmış, bu konuyu anlatmaya çalışmıştık. Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yazımızda da gördüğünüz üzere 7 adet aktif polis meslek yüksek okulu mevcut idi. Ta ki Erzurum ve Adana polis meslek yüksek okulları POMEM’e dönüştürülene kadar. Dönüşümden ise 2 Haziran 2017 tarihinde haberdar olduk. Ancak işlem 30 – 31 Mayıs 2017 tarihlerinde başlatılmış. Aşağıda belgeyi görebilirsiniz.

Dönüşümden sonra ise aktif polis meslek yüksek okulu sayısı 7’den 5’e düşmüş oldu. Şuan ki aktif polis meslek yüksek okulları ise şöyle;

1-) A. Sadullah MERMERCİ PMYO Müdürlüğü
2-) Kastamonu PMYO Müdürlüğü
3-) Kırıkkale PMYO Müdürlüğü
4-) Rüştü Ünsal PMYO Müdürlüğü
5-) Samsun 19 Mayıs PMYO Müdürlüğü

Türkiye genelindeki toplam polis meslek yüksek okulu toplamı yukarıda gördüğünüz 5 okulda ibarettir. Başka aktif okul yoktur. Eğer ki her sene bir kaç okul bu şekilde dönüştürülmeye devam edilirse yakında PMYO sayısı ya 1 – 2 tane kalacaktır ya da tamamen kapanıp POMEM üzerinden 4 ya da 6 aylık eğitimle polis yetiştirilecektir.

Peki dönüştürülme nedeni neler olabilir? Birincisi hızlı polis yetiştirme olayı. İkincisi bildiğiniz üzere 2017 KPSS puanı ile henüz POMEM alımı yapılmadı, alımlar genelde 10 bin kişi şeklinde oluyor bunun için dönüşüm olabilir. Üçüncüsü POMEM ve PÖH alımı oldu toplam 20 bin öğrenci alındı, mevcut POMEM kapasitesi bunu kaldırmadığı için bu dönüşüm gerçekleştirilmiş olabilir ki biliyorsunuz PÖH eğitimleri yeni başladı bir kaç gün oluyor dönüşüm tarihine bakarsanız zamanlamanın manidar olduğunu da kestirebilirsiniz. Dördüncüsü ise ilk başta dediğimiz olaydır PMYO efsanesinin sona ermesi alımların daha hızlı şekilde yapılması amacıyla POMEM’e yönlendirilmesi ve her yıl bir kaç okulun bu şekilde POMEM’e dönüştürülmesidir. Ve daha bir çok fikir yürütülebilir ancak başlıca nedenlerini sizlere sıralamaya çalıştık.

Evet arkadaşlar bu yazımızda sizlere aktif okullar hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umarım faydalı olmuştur. Bizi takip etmeye devam ediniz.

Facebook sayfamıza gitmek için tıklayın!

Forumumuza gitmek için tıklayın!

POMEM Hazırlık Uygulamasını indirmek için Tıklayın!

PMYO Hazırlık Uygulamasını indirmek için Tıklayın!

Konuyla ilgili düşüncelerinizi aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz. Sorular cevaplanmayacaktır. Sorular için forumumuzu kullanınız.

Selam, Saygı ve Sevgilerimizle.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Mavi {Mavi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir