Ehliyet Almak Zorlaşıyor!

Diğer Sınavlar MaSaL
sponsorlu reklam
Ehliyet Almak Zorlaşıyor

Ehliyet Almak Zorlaşıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), trafik kazalarını azaltmak, bilinçli sürücülerin eğitilmesi için Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’ni mayıs ayında yenileyerek, ehliyet almayı zorlaştıran bir düzenleme getirmişti.

Yönetmelikte en büyük değişiklik direksiyon sınavlarındaki puanlama sisteminde yapıldı. Önceki yönetmeliğe göre, 100 puan üzerinden belirli kriterlere göre değerlendirme yapılıyor ve hata yapıldığında puan düşülüyordu. Yeni düzenlemede bu uygulama kaldırıldı ve yerine daha sıkı kurallar getirildi.

Adayın direksiyon sınavında değerlendirilecek hususların sadece birinde hata yapması, sınavdan elenmesine neden olacak. Örneğin, sınav esnasında arabaya binerken emniyet kemerini takmayan, ayna ve koltuk ayarlarını kontrol etmeyen sürücülerin sınavı araba hareket etmeden sona ermiş sayılacak.

Hata affetmeyen direksiyon sınavı yapıldı

Ehliyet alabilmek için daha önce düzenlenen teorik sınavı geçen adaylar, haftasonu yeni düzenlemeye göre ilk direksiyon sınavında ter döktü.

Ancak, yeni yönetmelik çıkmadan önce ehliyet kurslarına kayıt yaptıran sürücü adayları eski hükümlere göre direksiyon sınavına değerlendirmeye tabi tutuldu.

Sınavdaki yeniliklerden bir diğeri de sınav için 30 dakika süre verilmesi olurken, ayrıca ilk kez direksiyon sınavlarında müfettiş ve bakanlık denetçisi görevlendirildi.

Geri vitesi kullanabiliyor mu, park edebiliyor mu?

Direksiyon eğitimi sınavına girecek adaylar, değerlendirme kriterleri arasında ilk kez yer alan ”aracı geri viteste kullanma, araçların arasına park etme” yeteneklerine göre de değerlendirilecek.

Sınav esnasında adaylar iki bölümde belirlenen kriterlere göre değerlendirilecek. Birinci bölümde emniyet kemerini takma, ayna ve koltuk ayarlarını kontrol etme, aracı çalıştırma, emniyetli ve rahat kalkış yapma, hız kurallarına uyma, şerit izleme, direksiyon hakimiyeti, vites değiştirme becerisi, trafik ışık ve işaretlerine dikkat etme gibi konular yer alıyor.

Bu bölümü hiç hatasız geçen aday, ikinci bölümedeki kriterlere göre değerlendirilecek. Buradaki kurallara göre ise iki hata yapan sürücü adayı elenecek.

Yeni uygulamaya göre yapılan ilk direksiyon eğitim sınavı, Ankara Gölbaşı’nda gerçekleştirildi.

Yeni sistemle ilk defa sınava giren sürücü adaylarından Fırat Babat sınav sırasında geri vitesle park, dur-kalk gibi uygulamalarla karşılaştığını söyledi.

Sınavının iyi geçtiğini belirten Babat, “Yeni sistemle ehliyeti daha çok hak edenlerin alacağını düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{MaSaL}

“Ehliyet Almak Zorlaşıyor!” üzerine 18 yorum

 1. Muhsin dedi ki:

  Merhabalar, öncelikle siteniz çok güzel bütün bilgileri buradan sağlayabiliyorum kısa zaman içerisinde e-kitabınızı temin etmeye çalşıcam. Yalnızca tek merak ettiğim bi husus var, PMYO’larda resmiden sonra sınavlara girip yükselebiliyor muyuz ? (Narkotik, Sivil, Yunus, Çevik Kuvvet, Özel Harekat Vs…) gibi. Lüten bilgilendirirseniz çok memnun olurum. Kolay gelsin…(:

  1. MaSaL dedi ki:

   Merhaba Muhsin,
   Sınavla alakası yok. İstediğiniz birimde çalışmak için sınava girmenize gerek yok. Yani ihtiyaç varsa o birimlerde çalışabilirsiniz. PMYO hakkında detaylı bilgi almak ve PMYO sınavlarına hazırlanmak için 2014 PMYO Hazırlık E-Kitabına bakabilirsin. Lütfen buraya tıklayınız.

 2. Selman dedi ki:

  Sayın Masal,
  Kyk pmyo kredi başvurusu hakkında bilgilendirir misin bizleri 🙂 şimdiden teşekkürler.Kolay gelsin

  1. Selman dedi ki:

   Yazmayı unutmuşum bununla ilgili bir konu acabilirsen çok sevinirim merak eden arkadaşlar var saygılar 🙂

 3. Hayal değil dedi ki:

  Selam arkadaşlar sarışınlar polis olamıyor diye bir duyum aldım doğrumudur

  1. MaSaL dedi ki:

   Merhaba,
   Doğru değil. Sizi kandırmışlar.

 4. erhan dedi ki:

  Çok tteşekkür eederim ppeki aalsam bbi ssakincasi oolur mmu ddiyorlar eehliyeti oolmayana   llar     aalınıyor vfalan 

 5. erhan dedi ki:

  ya ben birde önemli bi konu sormak istiyorum masal. ben yunus olmak istiyorsum inşallah allah nasip ederse alıntılara göre motor ehliyeti olmayanı alıyorlarmı acil bilgi verir misin ona göre ehliyet alicam sırf onun için almıyorum çok istiyorum

  1. MaSaL dedi ki:

   Merhaba Erhan,
   Zaten siz yunus olmak istedikten sonra PMYO’larda a2 ehliyet veriliyor. Yani siz zahmet etmeyin size verilecek.

 6. yusuf dedi ki:

  slm admin pmyodada ehliyet ucuz ve kolay alınıyo mu??

 7. erhan dedi ki:

  selam. bende polis olmak istiyorum bayadır  artık bağımlılık gibi oldu her şeyde polis namazda felan dua ediyorum inşallah diye ygs tutturup gerisi kolaymıdır bana birşeyler deyin yardım edin ona göre çalicam istiorum cok zormuş kolaymış umrumda deil tehlikeli miş canını cebinde taşıyor mussun ben istiyorum abi..

  1. ali dedi ki:

   kardeşim ben bu sene malatya’yı kazandım şuna söyleye bilirim sana herşey ygs den sonra başlıyor sıkı çalışman lazım.

 8. hanifi doğan dedi ki:

  merhaba benim oğlum 8. sınıftan mezun oldu polis okulunu çok istiyor bende istiyorum ama benim maddi durumum yüzünden yarım gün okula gidip yarım gün çalıştığı için puanı düşük geldi polislik en büyük hayali bu hayali gerçekleştirebilmesi için ne yapacağız yetkililer bizi duyarmı

  1. MaSaL dedi ki:

   Merhaba Hanifi,
   2013 yılında Polis Kolejine alım yapılmamıştır. Artık lise son sınıfta PMYO sınavlarına girer.

 9. Burak Han dedi ki:

  pmyo okurken ehliyet almak daha ucuz ve daha kolaymış doğru mu? 

  1. MaSaL dedi ki:

   Merhaba Burak,
   Doğru evet.

   1. Burak Han dedi ki:

    ne gibi kolaylık sağlanıyor? 

   2. MaSaL dedi ki:

    Merhaba Burak,
    Gidince göreceksiniz zaten.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir