Koruma Memuru Alım Şartları Açıklandı! 2013 – 2014

Koruma Memuru MaSaL
sponsorlu reklam
Koruma Memuru Alım Şartları Açıklandı

Koruma Memuru Alım Şartları Açıklandı

Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanlığı bünyesinde koruma memurları için yeni bir birim kurulacak. Konuyla ilgili hazırlanan kanunun TBMM’den kısa sürede geçmesinin beklendiğini bildiren yetkililer, kademeli olarak her dönem 3 bin kişi olmak üzere toplam 30 bin koruma memuru alınacağını belirtti.

Koruma memuru olmak isteyenlerde, en az lise mezunu olmak, sağlık şartlarının yeterli olması, beden eğitimi sınavlarından başarılı olmak ve KPSS lise puan türünden de 40-60 puan alma şartları aranacak. Fiziki yeterliliğin önemsendiğini belirten yetkililer, erkek adayların en az 1,72 metre, kız adayların ise 1,68 metre boyunda ve 25 yaşından küçük olmaları gerektiğini kaydetti. Açıköğretim lisesi mezunları da ön lisans ve üniversite mezunları da koruma memurluğu için başvurabilecek.

Koruma memurları, 6 yıl görev yaptıktan sonra “kıdemli koruma memuru” olacak ve isterlerse 7. yılda, sınavla polisliğe geçebilecek. Polisliğe koruma memurlarının yüzde 10’u kabul edilecek ve polis olduktan sonra polislerin bütün terfi koşulllarından yararlanabilecek.

Adaylar, her dönem 3 bin kişilik gruplar halinde polis okullarında 4 aylık eğitim aldıktan sonra kadrolu olarak göreve başlayacak. Özel, siyah renkli üniforma giyecek koruma memurları silahlı olarak görev yapacak.

Tüm koruma hizmetlerinin bu memurların görev alanı içinde olduğunu aktaran yetkililer, TBMM, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve bakanlıklarda görev koruma memuru bulunmayacağını söyledi. Uygulamayla koruma memurları stadyumlar ve üniversiteler ile öğrenci yurtlarında güvenliği sağlayacak.

2013 – 2014 KORUMA MEMURU ALIM ŞARTLARININ BASINDA ÇIKAN BAZI VİDEOLARI

[flashvideo filename=”http://polisolmakistiyorum.com/wp-content/uploads/Koruma-Memuru-Alim-Sartlari.mp4″ /]

Koruma memurları, polisler gibi acil bir durum karşısında müdahalede bulunabilecek ve gerekli delilleri toplama yetkisine sahip olacak. Olay yerlerinin yetkisi, polisler gelene kadar koruma memurlarında bulunacak. Koruma memurlarının özlük hakları da polislere yakın koşullarda ayarlanacak.

ARKADAŞLAR BURAYA KADAR YAZILANLAR BASININ HABERLERİYDİ! ŞİMDİ POLİSOLMAKİSTİYORUM.COM YÖNETİMİNİN YORUMU!

KORUMA MEMURU ALIM ŞARTLARINDA YAŞ SINIRI KAÇ OLMALI?

Öncelikle yaş sınırı ile başlamak istiyorum. Hali hazırda PMYO için yaş sınırı 26’dır. (askerliğini yapmışlarda) POMEM için ise yaş sınırı 30’dur. (Askerliğini Yapmışlarda) Koruma Memuru alımlarında yaş sınırının 25 olarak belirlenmesi çok saçma gelmektedir. Çünkü halen stadlarda, üniversitelerde ve özel sektörde bir çok özel güvenlik çalışmaktadır ve yaş ortalaması 30-32 arasındadır. Bu çalışanların işlerini devralacak olan Koruma Memurlarının bu kişilerden seçilmemesi (yaş sınırı ile devre dışı bırakılması) oldukça saçmadır. Yukarıda yazılanlar basının savsatasından başka bir şey değildir. Bizim kanımıza göre Koruma Memuru Alım Şartlarının en önemli özelliklerinden biri olan yaş sınırının Özel Güvenlik Sertifikası ve halen faal olarak çalışanlarda 35 olması gerekmektedir. Çünkü onlara haksızlık yapılmış olacaktır. Diğerlerinde ise 30 olmalıdır. Tabiki bu yazdıklarımız sitemizin olması istediği sınırlardır.

KORUMA MEMURU ALIM ŞARTLARINDA FİZİKİ ÖZELLİKLER NASIL OLMALI?

Halen yayında olan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre tüm polis alımlarının fiziki şartları belirlenmiştir. Basının haberlerine göre ise bayan boy sınırı 1,68 mt, erkeklerde ise 1,72 mt’dir. Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde ise bayan polis alımlarının boy sınırı 1,62 mt, erkek polis alımlarında ise boy sınırı 1,67’dir. Eğer basının yazdığı gibi bir alım söz konusu olursa Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine ek olarak Koruma Memuru Alım Şartlarında istenecek boy sınırı eklenecektir. Ancak yine bizim kanımıza göre bu kadar uzun boylu kişiler istenileceğini sanmıyoruz. Fiziki yapıyı daha üstü seviyelere getirmek amacıyla beden kitle indeksini 17’den 20’ye çekmek yeterli olacaktır. Sonuçta insanlar ilerleyen zamanlarda kilo alacaklardır.

KORUMA MEMURU ALIM ŞARTLARI KPSS PUANI KAÇ OLMALI?

Basının haberlerine göre sadece lise KPSS puanından söz edilmiş ama 2 yıllık ve 4 yıllık üniversite mezunlarınında başvurabilecekleri söylenmiştir. Bizce KPSS puanı ile alım olacağı kesindir ancak Lise mezunları için Lise Kpss, 2 yıllıklar üniversite mezunları için Ön lisans KPSS ve 4 yıllık üniversite mezunları için Lisans KPSS puanı ile başvuruların alınması muhtemeldir. Ayrıca KPSS puanının 40 ila 60 arasında olması istenilmiştir. Bu durumda Lisans KPSS’den 40, Ön Lisans KPSS’den 50 ve Lise KPSS’den 60 istenileceği kanısına varıyoruz. Ama burada takılacağımız konu şu Lisans KPSS ve Ön Lisans Kpss sınavları her yıl yapılırken Lise KPSS sınavı 2 yılda bir yapılmaktadır. Koruma Memuru Alımlarının her yıl olacağını öngördüğümüzde Lise mezunlarının 2 yılda bir KPSS sınavlarına girerek nasıl başvuracağını düşündürücü buluyoruz. Sonuç itibariyle 2 yıllık ve 4 yıllık mezunlarının daha fazla başvurmaları muhtemel.

KORUMA MEMURU ALIMLARI NE ZAMAN?

Basında çıkan bu haberlerden önce EGM, İçişleri Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ilgili birimleri aranmış ve Koruma Memuru Taslağı hakkında bilgi istenilmiştir. Ancak hiç bir kurumda Koruma Memuru Taslağına ulaşılamamıştır. Şöyle ki Koruma Memuru Alım Şartlarının belirlenmesi için çok sayıda Kanunda ve Yönetmelikte değişiklik yapılması ve Koruma Memuru Alım Yönetmeliğinin Taslağının hazırlanması gerekmektedir. Yukarıda yazan basının haberi tamamen kulaktan duyma yorumlama ile yazılmış bir haberdir. Yani sonuç itibariyle asılsızdır. Kaynağı belli değildir. Hiç bir resmi kaynağı bulunmamaktadır. Sitemizin yorumu olarak Koruma Memuru Alımları 2014 yılının KPSS sınavları yapıldıktan sonra yapılabileceği kanısına ulaşıyoruz. Yani 2014 yılının 9. ayından önce Koruma Memuru Alımının olacağını sanmıyoruz.

SONUÇ OLARAK!

Koruma Memuru Alımlarıyla ilgili olarak resmi bilgilere ulaşmak için sitemizi takip etmenizi önemle rica ediyoruz. Basında çıkan her habere kaynağı olmaksızın lütfen inanmayınız. Sizden isteğimiz KPSS sınavlarından istenilen puanı yakalamak amacıyla lütfen KPSS sınavlarına çalışınız. Alım olması durumunda KPSS puanı ile alınacağı kesindir. Sitemizde Koruma Memuru Alım Şartlarının nasıl olmasını istiyorsanız aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz. Nitekim yorumlarınıza da bakılmaktadır. Geçtiğimiz sene PMYO Baraj Puanı sizin yorumlarınız ve oylarınız sayesinde 250 puanı inmiştir. Yorumlarınızı bu nedenle aşağıya bekliyoruz.

Polisolmakistiyorum.Com YÖNETİM.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{MaSaL}

“Koruma Memuru Alım Şartları Açıklandı! 2013 – 2014” üzerine 905 yorum