Nasıl Komiser Olunur?

Paem Mavi
sponsorlu reklam

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere nasıl komiser olunur sorusuna detaylı olarak yanıt vermeye çalışacağım. Çünkü bununla ilgili bir çok soru gelmekte ve de bir çok bilgi kirliliği bulunmaktadır. Öncelikle eskiden komiser olmanın iki yolu bulunuyordu. Bunlardan birincisi Polis Koleji, ikincisi ise Polis Akademisi idi. 17-25 olaylarından sonra bildiğiniz üzere bu iki polis okulu kapatıldı. Yerine 2015 yılında kurulan PAEM yani Polis Amirleri Eğitim Merkezi açılmıştır. Bu PAEM’e hem meslek içinden hemde meslek dışından alım yapılmakta ve Emniyet Genel Müdürlüğünün komiser ihtiyacı bu polis okulundan karşılanmaktadır.

Şimdi gelelim bu PAEM’e nasıl girilir mevzusuna. Burada yol ikiye ayrılıyor. Bir meslek içinden gelenler, iki meslek dışından gelenler.

Şimdi ilk olarak meslek içinden nasıl PAEM’e girilir onu anlatacağım çünkü en çok soruyu bu konudan alıyoruz. Öncelikle meslek içinden gelecekler için şartlar;

1-) Lisans mezunu olmak.

2-) Meslekte en az 2 yılı doldurmuş olmak.

3-) 45 yaşından gün almamış olmak.

Bu şartlara uyan polis memurları, baş polis memurları ve kıdemli baş polis memurları yazılı, fiziki, ve sözlü mülakattan geçtikten ve bu mülakatlardan geçer not aldıktan sonra PAEM’e girebilirler. 9 ay komiser yardımcılığı eğitimini tamamladıktan sonra komiser yardımcısı sıfatıyla görevlerine devam ederler.

Şimdi diyeceksiniz ki baş polis memuru, kıdemli baş polis memuru kimdir, neyin nesidir? Açıklayayım efenim. Bu iki rütbe emniyet teşkilatının en yeni üyeleridir. 2011 yılında piyasaya sürülmüşlerdir. Buna göre PMYO ve POMEM mezunu, sicili yüksek ve temiz olan polis memurları, baş polis memuru ve kıdemli baş polis memuru rütbelerine sınavsız olarak terfi edebilmektedirler.

Yukarı da saydığım işlemler PMYO ve POMEM mezunları yani her iki yerden mezun olanlar içinde geçerlidir. 17-25 aralıktan önce PMYO mezunları meslekte ilk 6 yılı doldurduktan sonra KPSS ile komiser yardımcısı olabiliyor, 6 yılda bir terfi alabiliyorlardı. Ancak daha sonra hepsi de üstte dediğim şekilde değiştirilmiştir.

PMYO mezunu bir polisin PAEM’e girebilmesi için lisans mezunu olması yani lisansa tamamlaması gerekmektedir. PMYO mezunları ön lisans mezunudur. Nasıl tamamlayabilirim derseniz onu da açıklayalım;

DGS ile geçiş yapmanız gerek. PAEM’e girmek gibi bir düşünceniz varsa baya uğraşacaksınız. DGS sınavı var bir. Bölümü başarıyla bitirmek lisans diploması almak var iki. Meslekte ilk iki yılı doldurmak var üç. Yazılı, fiziki ve sözlü mülakata girmek var dört. Bunlardan da başarılı olup PAEM’e girmeniz ve eğitiminizi başarıyla tamamlayıp mezun olmanız var beş. Zoru sevenlerin tercihi. Ölme eşeğim ölme. Kim uğraşır yahu bunlarla. 🙂 Şahsen ben uğraşmam. Varsın omzumda bir iki yıldız olmayı versin. Tabi zoru seven arkadaşlar bunları yer yutar o ayrı mesele. İşin özü çoğu polis memuru benim gibi düşündüğünden meslek içinden komiserliğe fazla bir talep yok. Yani boşuna meslek dışına açmadılar. 2020’ye kadar meslek dışından alınacak sözde ama bu gidişle süreyi uzatacaklar ya da değişiklik yapacaklar gibi duruyor. Her neyse konuyu dağıtmayalım. Gelelim meslek dışından alım nasıl yapılıyor?

Bu en basit mevzu. Bölümü farketmeksizin her hangi bir 4 yıllık lisans bölümünden mezun oluyorsunuz. Rulo şeklinde size taktim edilen aslında değersiz bir kağıt parçası gibi görünen ama günümüzde özellikle polislik ve askerlik meslekleri için altın kadar değerli olan lisans diplomanızı alıyorsunuz. Lisans KPSS’ye giriyorsunuz. En az 80 – 90 puan alarak PAEM’e başvuruyorsunuz. Sırasıyla sağlık, fiziki yeterlilik ve sözlü mülakattan geçtikten sonra eğer ki başarılı olduysanız intibak eğitimine çağırılıyorsunuz. Onu da geçersiniz zaten hayrını görün. 9 ay eğitim aldıktan sonra komiser yardımcısı olarak atanıyorsunuz. Hayırlı olsun, artık emniyette mutlak üstlüğü ele geçirdiniz demektir. Tabi bununla birlikte gelecek olan tonla sorumluluğu da unutmamak gerek. Başarılar efenim. 🙂

Son olarak terfiler nasıl işliyor kısaca ondan söz edelim ve makalemize son noktayı koyarak ayrılalım.

Komiser yardımcısı olduktan sonra sadece başkomiser olana kadar bekleme süreniz 4 senedir. Yani baş komisere kadar ki her rütbede 4 yıl bekleme süreniz var. Sırasıyla 4 yıl komiser yardımcısı oluyorsunuz, sonra 4 yıl komiser daha sonra baş komiserliğe terfi ediyorsunuz. Başkomiser olduktan sonra 3 sene beklersiniz şartları sağlarsanız emniyet amirliğine terfi edersiniz. Emniyet amiri olduktan sonra da 2. sınıf emniyet müdürlüğüne kadar her rütbe için 2 şer sene beklersiniz. Yani emniyet amiri olduktan sonra, 4. sınıf emniyet müdürüne terfi edersiniz. 2 yıl sonra 3. sınıf emniyet müdürü olursunuz, 2 yıl sonrada 2. sınıf emniyet müdürüne terfi edersiniz. 1. sınıf emniyet müdürü olmak için bekleme süresi en az 1 yıldır. Tüm bu süreçte performans, yapılacak sınav, siciliniz önemlidir tabi. Bunun erkeği bayanı yoktur onuda belirteyim. Şartlara uygunluk sağlayan herkes terfi alır. Yani garantisi vardır. Bayan arkadaşlardan yanlış bilenler var çünkü. Rütbeli olan polisler terfi alırlar şartlara uygunluk sağladıkları sürece. Düz memur gibi emekli olana kadar komiser yardımcısı ya da komiser olarak kalacaksınız diye bir şey yoktur. Bayan bir sürü emniyet amiri, müdürü mevcuttur. PMYO ve POMEM mezunları en fazla baş polis memuru ve kıdemli baş polis memuru rütbelerine gelebilirler yukarıda da söylediğim üzere. Onda da sicilin yüksek olması gerekir. Üstü için her ikisi de PAEM’e girerek komiser yardımcısı olmak zorundadır. Sonra zamanla terfi alırsınız zaten ben bu rütbede kalayım fazla yükseğe çıkmayayım gibisinden bir şey yoktur. Olay bundan ibarettir. Rütbeli polis olmak isteyen dediğim işlemleri yapmak zorundadır yani şuan ki sistem bu şekildedir.

Önemli bir hatırlatma: Meslek içinden gelen PMYO ve POMEM mezunlarının en az bekleme süresi 4 yıl değil 6 yıldır. Ancak değişkenlik gösterebilir. 4 yıl bekleme süresi genelde meslek dışından gelenleri kapsamaktadır. Bilginize sunulur.

Evet sizlere nasıl komiser olunur konusunda elimden geldiğince en doğru ve en detaylı bilgiyi vermeye çalıştım. Umarım merak eden ve ya komiser olmayı düşünen arkadaşlarımıza faydalı olmuştur. Bizi takip etmeye devam ediniz!

Facebook sayfamıza gitmek için tıklayın!

Forumumuza gitmek için tıklayın!

POMEM Hazırlık Uygulamasını indirmek için Tıklayın!

PMYO Hazırlık Uygulamasını indirmek için Tıklayın!

Konuyla ilgili düşüncelerinizi aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz. Sorular cevaplanmayacaktır. Sorular için forumumuzu kullanınız.

Selam, Saygı ve Sevgilerimle.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Mavi {Mavi}

“Nasıl Komiser Olunur?” üzerine 5 yorum

 1. Aday dedi ki:

  Vicütta ki izler gerçekten sıkıntı olyor mu ? Bileğimde kesik izi varda.

  1. Mavi dedi ki:

   Lütfen sorularınızı adresimizden konu açarak sorunuz.

 2. Eslim dedi ki:

  Meraba Boyum 1.62 kilom 60 yaşım 17 polis olmak için yeterlimiyim

  1. Mavi dedi ki:

   Kitle endeksinizi hesaplayın. 18 – 27 arası polis olabilir.

  2. Mavi dedi ki:

   Lütfen sorularınızı adresimizden konu açarak sorunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir