PMYO’da Erken Mezuniyet Sinyalleri!

Pmyo Mavi
sponsorlu reklam

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere PMYO erken mezuniyet ihtimalinden söz etmeye çalışacağım. Bildiğiniz üzere Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde (POMEM) eğitim süresi 6 aydan 4 aya çekildi. Yani düşürüldü. Aynı zamanda şuanki POMEM öğrencileri de erken mezun olacaklar. POMEM erken mezuniyetle ilgili haberimizi okumak için tıklayınız.  Bu olaydan hemen sonra gece yarısı çıkan KHK ile 2.687 emniyet mensubu memur, amir emniyetten ihraç edildi. Bu gelişmeler sonrasında akıllara ”PMYO’da erken mezuniyet olur mu?” , ”Eğitim süresi düşer mi?” gibi sorular gündeme geldi. Şimdi bu soruya cevap arayacağız.

Öncelikle ülkemizin içinde bulunduğu durumu az çok hepiniz biliyorsunuzdur. 15 Temmuz darbe girişimi, hızla artan terör olayları, birden fazla mücadele ettiğimiz terör grupları, FETÖ mensuplarının devletin içerisinden temizlenip, arındırılması vb. bir çok kayıp vermeye neden olmuştur. Gerek maddi açıdan gerekse manevi açıdan kayıplar yaşanmıştır. Ve gene bildiğiniz üzere 15 Temmuzdan sonra ilan edilen OHAL 3 kere uzatılmıştır. POMEM erken mezuniyet ve eğitim süresinin düşürülmesi de OHAL sayesinde olmuştur. Bu durumda çıkacak olan bir başka KHK ile aynı şey PMYO içinde uygulanabilir. POMEM’de olan PMYO’da neden olmasın?

PMYO erken mezuniyet olayı aslında 2016 PMYO alımları esnasında gündeme gelmişti. Eğitimlere başlanmadan önce erken mezuniyet olacağı, 1 sene eğitim + stajdan sonra mezun olunacağı ve bunun bir kereye mahsus olacağı iddiaları ortaya atılmıştı. Ancak beklenen olmadı. Geçtiğimiz günlerde PMYO’da okuyan eski bir moderatörümüz tarafımıza ulaşarak bu durumu belirtmiş, bilgi olup olmadığını sormuştu. Bizde elimizde her hangi bir bilgi olmadığını, öyle bir şey varsa okulda bilgi verilmesi gerektiğini söyledik. Eski moderatörümüzün iddiasına göre okulda erken mezuniyet konuşmaya başlanmış, hatta üst devreler bayram etmişler, ancak her hangi bir resmi yazı gelmemiş ve okuldaki yöneticilerden de konuyla ilgili bir açıklama yapılmamış. Sadece öğrenciler arasında bir konuşma olmuş ve bu yayılmış. Hatta bu konuşmadan bir kaç gün sonra POMEM eğitim süresi düşürülmüş ve POMEM için erken mezuniyet haberi çıkmıştı. Bu konuşmadan bir kaç saat sonra aynı gün bir başka PMYO’da okuyan ve eski moderatörlerimizden olan bir arkadaşımıza ulaşarak ona da bu iddiayı sorduk. Kendisi okuduğu PMYO’da böyle bir şey olmadığını, PMYO’ların yüksek okul yani ön lisans düzeyinde olduğunu, ona göre hareket edildiğini, bu durumda erken mezuniyet olmasının çok düşük bir ihtimal olduğunu ancak POMEM’ler için olabileceğini söylemişti. Ve dediği çıktı. Ertesi gün POMEM erken mezuniyeti kesinleşti ve eğitim süresi düşürüldü.

Peki daha önce hiç PMYO’da erken mezuniyet oldu mu? Sadece PMYO’ya geçildikten sonra ki bir kaç yıl da ihtiyaçtan dolayı 1 kereye mahsus olmuştur. 2001 – 2004 tarihleri arasında. Tabi ki net bilgi değildir. Günümüzde erken mezuniyet olma şansı yarı yarıyadır. Olabilir de olmaya da bilir de. Tamamen ihtiyaçlara özgü bir durumdur. Eğer ki ihtiyaç artarsa çıkacak olan her hangi bir KHK ile erken mezuniyet olabilir, eğitim süresi düşürülebilir. Bir başka iddia ise OHAL’in 3. kez uzatılmasının ve bu uzatmada çıkacak olan KHK’ların içinde PMYO’ların eğitim sürelerini düzenleyen ve erken mezuniyeti belirten maddelerin olacağı yönündedir. Elbetteki kesinliği yoktur. Zaten şuanda PMYO için erken mezuniyet ve eğitim süresinin düşürülmesiyle ilgili her hangi bir şey yok. Biz sadece tahmin yürütüyoruz. Bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz. OHAL 19 Nisan 2017 tarihinde sona erecek. O zamana kadar eğer ki devletin aklında böyle bir plan varsa karşımıza çıkacaktır ama eğer yoksa mevcut sistemden devam edilecektir. Bunu hep birlikte ilerleyen zamanlarda bekleyip göreceğiz. Şimdilik bu konuyla ilgili diyeceklerimiz bu kadar. Bizi takip etmeye devam ediniz!

Facebook sayfamıza gitmek için tıklayın!

Forumumuza gitmek için tıklayın!

POMEM Hazırlık Uygulamasını indirmek için Tıklayın!

PMYO Hazırlık Uygulamasını indirmek için Tıklayın!

Konuyla ilgili düşüncelerinizi aşağıya yorum yazarak paylaşabilirsiniz. Sorular cevaplanmayacaktır. Sorular için forumumuzu kullanınız.

Selam, Saygı ve Sevgilerimle.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Mavi {Mavi}

“PMYO’da Erken Mezuniyet Sinyalleri!” üzerine 2 yorum

  1. Leyla dedi ki:

    Merhabalar sizce bayanlarda yedek alımı en fazla kaç olur çok önemli bu benim için yanitlarsanaz çok sevinirim 😊

    1. Mavi dedi ki:

      Lütfen sorularınızı adresimizden konu açarak sorunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir