Polis Olmak İsteyenlerin Hayalleri Yıkıldı!

Polis Akademisi MaSaL
sponsorlu reklam
Polis Olmak İsteyenlerin Hayalleri Yıkıldı

Polis Olmak İsteyenlerin Hayalleri Yıkıldı

Polis Akademisi’ne 2 bin 500 polis adayı alımına ilişkin sınavda kriz çıktı.

İçişleri Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde yönetmelik değiştirerek 2 bin 500 komiser yardımcısı almanın önünü açtı.

SADECE 3 İLE HAK TANINDI

Emniyet’in yedi yıllık ihtiyacına denk gelen bu komiser yardımcılarının alımı için ise sadece üç ile özel hak tanındı. Alımlara sadece İstanbul, Ankara ve İzmir’deki üniversitelerde okuyan öğrenciler başvurabildi. Başvuru süresi 17 Ekim’de doldu. İtirazlara rağmen İçişleri Bakanlığı diğer illere de bu hakkı tanımadı.

Bu durum, diğer illerde polislik hayali kuran üniversite öğrencilerinde hayal kırıklığı yaşanmasına yol açtı. Öğrenciler de, soluğu Danıştay’da aldı.

ÖĞRENCİLERDEN DANIŞTAY’A DAVA

Gaziantep, Konya, Adana, Erzurum gibi pekçok ilden kendileri de başvuru şartlarını taşıdığı halde, üç ile imtiyaz tanınması nedeniyle başvuru yapamadıklarını belirten öğrenciler, Danıştay’a iptal davası açtı.

Dilekçede şöyle dendi: “Polis akademisi FYO (Fakülte Yüksek Okul) başvuru şartlarım tuttuğu için başvurmak istiyorum. Yalnız son çıkan yönetmelikle FYO’ya başvuru yapabilmek için Ankara, İstanbul, İzmir illerindeki üniversitelerin 3. ve 4. sınıflarındaki lisans öğrencileri başvuru hakkına sahip olmuştur. İlgili yönetmeliğin aynı şartları taşıyan başka illerdeki lisans öğrencilerine de başvuru hakkı tanımadığı için yönetmeliğin durdurulması ya da iptali için bilgi ve gereğini arz ederim.” dendi.

360 ÖĞRENCİNİN KAZANILMIŞ HAKKI ELİNDEN ALINDI

Öte yandan, İçişleri Bakanlığı 17 Aralık sonrası, polis kolejinden mezun öğrencilerin Polis Akademisi’ne devamını engelleyen bir düzenleme yapmıştı.

* Bu çerçevede, 360 öğrencinin kazanılmış hakkı olan Akademi’ye devam imkanı alınırken, mülakatla sadece 80 kişi Akademi’ye alındı.

DÜŞÜK MÜLAKAT NOTLARI

* Kolejde ilk 20’ye girip derece yapanların tamamına çok düşük mülakat notları verildi. İlk 20’den hiçkimse Akademi’ye kayıt yaptıramadı.

SON SÖZ YARGIDA

* Kolejden mezun öğrencilerin Akademi’ye geçişini engelleyen yönetmeliğe “Bu kadar komiser yardımcısına ihtiyaç yok” gerekçesi gösterildi. Ardından ise, 2 bin 500 komiser
yardımcısının alımı için açılan sınavda da, sadece üç büyük ildeki öğrencilerin başvurusu kabul edildi.

Sınavda son kararı ise yargı söyleyecek.

Kaynak:Taraf

Sosyal Ağlarda Paylaş

{MaSaL}

“Polis Olmak İsteyenlerin Hayalleri Yıkıldı!” üzerine 43 yorum

 1. Kader dedi ki:

  Ya ALLAH rızası için sizce ALLAH korkusu varsa bana lütfen yardımcı olun. Benim babam beni okula göndermediği için ortaokul mezunu olarak kaldım. Senelerdir bakıyorum ağlıyorum kimse yardım elini uzatıyor. Suç mu polis olmak. Bu vatani korumak ne zaman suç öldü? Ortaokul mezunları bu vatani görevi yapamazlar mi lütfen yardımcı olun. Yaşım=16 boy=1.64 kilom=50

  1. Mavi dedi ki:

   Polis olabilmeniz için en az lise mezunu olmanız gerekmektedir. İlkokuldan alım yok maalesef. Bu konuda kimse yardımcı olamaz. Ancak BİMER’den talepte bulunabilirsiniz gene de dikkate alınmaz.

 2. Gadir dedi ki:

  Merhaba ben Azerbaycan vatandaşıyım.Tűrkiyede okuyorum ikamet iznim var.başvura bilirmiyim.yabancı uyruklu őğrenciler başvura biliyomu? Şimdiden teşekkürler

  1. Mavi dedi ki:

   Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir.

 3. kardelen dedi ki:

  Benim patantez bacak problemim var ameliyat olmayi dusunuyorum ameliyat sonrasi diz kapaklarina aparat tacakacaklar 2 3 cm boy uzamasi olacak normalde olmasi gereken o bacaktaki problem yuzunden kisalik oluyor zaten neyse o aparat hastanin istegine gore daha fazla zaman kaliyor ve boy daha fazla uzuyor doktor zarar vermiycek kadar uzamaya izin veriyor kontrol dahilinde bende ameliyati olduktan sonra aparatin biraz daha fazla zaman kalmasini istesem bundan dolayi elenir miyim ? Boyum biraz daha uzasin istiyorum sıkıntı olur mu ?

  1. MaSaL dedi ki:

   Merhaba,
   Polislikle ilgili sorularını Buraya Tıklayarak Polis Forumlarımızda sorabilirsiniz.

 4. murat dedi ki:

  Mrb 30 09 1994 doumluyum  2 sene sonra akşam lisesinden mezun olucam yaşım büyük olurmu ve akşam lisesi mezunlarıda polis olabilir mi tşkler

 5. Tolga dedi ki:

  Merhabalar Gazi üniversitesinde 4.sınıftayım bu sene altdan derslerim olduğu için başvuruda bulunamadım seneye okulum 1 sene uzayacak ve altdan kalan derslerimi okuyacağım.Eğer seneye yeniden alım olursa okulum uzamasına rağmen başvuruda bulunabilirmiyim?

 6. Muhammet dedi ki:

  Lise öğrencisiyim , lys den polis akademisi baraj puanını alsam akademiye gidebilir miyim?  2015 de Polis Akademisi alımları var mı? 

 7. Serhat dedi ki:

  Merhaba polis koleji ve akademi farkı nedir?hangisi 2 yıllık ve liseden sonra polislik için nereye basvurmam gerek?

  1. MaSaL dedi ki:

   Merhaba Serhat,
   Sizin PMYO sınavlarına başvurmanız gerekiyor.

 8. süleyman bıçakçı dedi ki:

  Ege Universitesi öğrencisiyim. Önümüzdeki sene son sınıf oluyorum.Fyo alımları devam edecek mi ? Bir arkadaşa 2020 ye kadar alım var demişsiniz bu bilginin doğruluğu nedir ? 

  1. MaSaL dedi ki:

   Merhaba Süleyman,
   İç güvenlik paketine göre söylüyorum.

 9. gul dedi ki:

  Mrb polis olmak istiyorum fakat yas kucultme islemlerinde bi sikinti olur mu yoksa onceki yas mi dikkate alinir

  1. MaSaL dedi ki:

   Merhaba Gül,
   Sitemizden 2015 PMYO Yaş Sınırı konusuna bakarak bilgi alabilirsiniz.

 10. Kahraman dedi ki:

  SLM.Ben lise son sınıf öğrencisiyim.Polis akademisine girme imkanım var mı?Yoksa üniversite okuyup öyle mi komiser yardımcısı olabirim?

  1. MaSaL dedi ki:

   Merhaba Kahraman,
   Polis Akademisi alım yaparsa LYS ardından Polis Akademisine girebilirsiniz. Yoksa dediğiniz gibi olacak.

 11. Cemal dedi ki:

  Ygs Sınavı’ndan sonra başvuru yapabilirim galiba hiç birşeyine gerekmiyo Anladığım kadarıyla

  1. MaSaL dedi ki:

   Merhaba Cemal,
   Evet YGS sonrasında başvuru yapabilirsiniz. PMYO hakkında detaylı bilgi almak ve PMYO sınavlarına hazırlanmak için 2015 PMYO Hazırlık E-Kitabına bakabilirsin. Lütfen buraya tıklayınız.

 12. Cemal dedi ki:

  Ygs başvuru formunda polislik için bişe yazması gerekiyomu

  1. MaSaL dedi ki:

   Merhaba Cemal,
   Herhangi bir şey yazması gerekmiyor. Direk olarak YGS başvurusu yapabilirsiniz. PMYO hakkında detaylı bilgi almak ve PMYO sınavlarına hazırlanmak için 2015 PMYO Hazırlık E-Kitabına bakabilirsin. Lütfen buraya tıklayınız.

 13. fazilet dedi ki:

  ben fazilet  polis olmak benim çocukluk hayalim.ama boyum ve kapalı olmam buna bıraz engel oluyorda.sizce iç güvenlik paketinde sivil polislere kıyafet serbestliğinde baş örtüsü serbest yapılır mı ?

 14. cemselcuk dedi ki:

  Merhaba,
  E kitaplar hakkınad özel bir soru sormak istiyorum. Mailimden ulaşabilirmisiniz. Teşekkürler.

  1. MaSaL dedi ki:

   Merhaba Cem,
   Buradan sorabilirsiniz. Eğer çok özel değilse. PMYO hakkında detaylı bilgi almak ve PMYO sınavlarına hazırlanmak için 2015 PMYO Hazırlık E-Kitabına bakabilirsin. Lütfen buraya tıklayınız.

 15. Elif dedi ki:

  Normal bi ünüversiteden   basvurabilmniyomuu 

 16. muhammet enes dedi ki:

  Facebook polis koleji sitesinde 2015-2016 alınmayacaktır doğrumu

 17. Aleyna dedi ki:

  sağlık meslek lisesi mezunları polis akademisine girebilir mi lütfen cevap verrinnn!!!

 18. Hüseyin dedi ki:

  Tekrar alım olacak mı?

 19. cengizhan dedi ki:

  sayfa sahibi ben lise 4. sınıfa gidiyorum ben polis olmak istiyorum nasıl olacağım  anlatırmısın bana mesajını bekliyorum .

  1. MaSaL dedi ki:

   Merhaba Cengizhan,
   Sizin önce YGS ardından PMYO sınavlarına girmeniz gerekiyor. PMYO hakkında detaylı bilgi almak ve PMYO sınavlarına hazırlanmak için 2015 PMYO Hazırlık E-Kitabına bakabilirsin. Lütfen buraya tıklayınız.

 20. ismail dedi ki:

  nasıla polis olamıyozmu

 21. Dilara dedi ki:

  Benim tek hayalim polis olmaktı.Boyum yetmediği için olamıyorum maalesef.Tek çarem boy uzatma ameliyatı.Sorum şu boy uzatma ameliyatı olanlar polis olabilirmi bacaktaki izler 5 metreden görünmüyorsa? Acil cevap verin hayatım buna bağlı lütfen

 22. şeyma dedi ki:

  arkadaşlar hiç şaşırmdm eğitmmde böyle dengesizlik oluyor ne yapaalım hayatın gençelere ve sonra bize garezi  allah sonumuzu hayır etsin

  1. kamanllııııı dedi ki:

   Aminnn 🙂

 23. ali dedi ki:

  hocam, istanbul üniversitesi açık ve uzaktan eğitim gören öğrencilerde başvurabiliyomuydu.

 24. Onur dedi ki:

  neler oluyor ya her gün yeni bir şey çıkıyor. bu yıl yaptıklarıyla adamda heves meves bırakmadılar.

 25. polis dedi ki:

  Masal sence sonuç ne olacak

  1. savaş dedi ki:

   bu sistemin basında olan ve bu kararları verenler bu işi cocuk oyuncagı sanıyorlar  heralde ne bicim insanlarsınız yaw sizin  ooo….

  2. kamanllııııı dedi ki:

   herşeyin hayırlısı ya nasip kısmet 🙂

 26. Şeyma dedi ki:

  Yok artık demeyin arkadaşlar. Şaşırmayın sakın bu habere. Biz alıştık eğitimdeki dengesizliklere. 12 yaşındaki çocuklara sınav stresi yükleyen bu eğitim sistemi şimdi de gençlerin hayallerini yıktı!! Evet eğitimdeki yeni ve şok bir habere hazırlıklı ya da hazırlıksız beklemek üzere.. bizlere nice  boş hayallere!

 27. Gökhan dedi ki:

  Abi başlığı görünce kalbime iniyodu pmyo kapandı sandım böle başlıklar koymayın abi aman diyim 🙂

 28. ertan dedi ki:

  Devletimizi tebrik ediyorum. Cok adaletli olmuslar…

 29. yasin dedi ki:

  Masal bu durum ya da pomeme alınacak 6bin kişinin 2015deki pmyo kontenjanına etkisi olurmu yani artma veya azalma olurmu yardımcı olursan sevinirim ve ona göre çalışmalar yaparım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir