Polisin Taltif İğrençliği!

Polis Haber MaSaL
sponsorlu reklam
Polis ve Taltif

Polis ve Taltif

Taltifin Türkçe sözlük anlamı nişan, madalya, aylık arttırma gibi şeylerle ödüllendirme, iyilik ederek gönül alma olarak yorumlanıyor. Osmanlıca – Türkçe sözlük de ise iltifat etmek, gönül okşama, ödüllendirme anlamına geliyor. Diğer bir anlatımında ” Takdirin mütemmin gücü ” olarak açıklanıyor. Açılımını yaptığımızda takdirin bütünleyici parçası olarak anlıyoruz. Emniyet Teşkilatı içinde ödüllendirme ve başarıya karşı iyilik ederek gönül alma işlemini gerçekleştirirken, takdirin bütünleyici parçasını veya parçalarını yerine koyarken önümüzde adaletin terazisi de mutlaka olsun ve parçaları yerlerine polislik mesleğinin ilkelerine, etik değerlerine saygılı, şeref ve haysiyetine uygun adaletli bir şekilde, hakkaniyetle koyalım. Aksi durumda diğer gönüller yaralanır, kalpler kırılır, vicdanlar sızlar ve hak yenişler başlar, güven ortamı zedelenir. Bunun arkasından da görevlerde vurdumduymazlıklar, ihmaller başlar ve daha bir çok istenmeyen sorunlar ortaya çıkar, yara giderek daha da derinleşir ve kaygılar artar.

Polisler arasında ciddi boyutlarda ayrımcılığa neden olan ve bu nedenlede büyük haksızlıklara ortam yaratan maaş taltiflerinin kimlere, ne zaman ve hangi şartlarda verileceğinin disiplin altına alınması artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Kamuoyu vicdanınında rahatlaması gündemde olunca konu daha da elzem olmaktadır.

Konunun sıkıntı yaratan diğer boyutu da karakollarda, (polis merkezi) hassas bölgelerde, çevik kuvvette, asayişin bir bölümünde ve trafikde görevli polislerin bu hakdan yoksun bırakılmalarıdır. Halbuki bu polislerimiz gece gündüz kavramı olmaksızın büyük özveri içinde canını dişine takarak azimle çalışmakta ve çoğu zaman evinin yolunu bile unutmakta, en değerli varlıklarından uzak kalmakta ve en önemlisi de sonradan bir daha asla geri kazanamayacakları sağlıklarından büyük ödünler vermektedirler. Eğer bunca yoğun emeklerine karşın bu çok değerli polislerimizin taltiflerin dağıtımında hakları yeniyorsa buna her ne sebeble olursa olsun neden olanların topluma verecekleri hiç bir şeyleri olamaz. Meslektaşının hakkını yiyen bir polis memurunun vicdanı asla rahat olamaz, keyifli uyku uyuyamaz. Çünkü kul hakkı yiyen ve yediren kesinlikle huzur bulamaz, mutlu olamaz ve kesinlikle o paranın bereketini, hayrını göremez.

İşte bu bağlamda polisler arasında büyük haksızlıklara neden olan taltif konusunun EGM tarafından yeni esaslara göre ve hiç bir şaibeye fırsat bırakmadan günümüz şartlarına göre yasalara ve hukuka uygun bir şekilde yeniden düzenlenerek yapılandırılması soruna köklü çözüm getirecektir.

Adaletin tecellisinin başladığı bu ilk yolculukta polisimiz hiç bir yanlış anlaşılmaya fırsat vermeden tarihi misyonundaki onurlu ilkelerin gücüyle bütün bu sorunları aşarak varlığındaki gerçek kimliği ile yoluna dimdik, saygın bir duruşla devam edecektir.

Çünkü TÜRK POLİSİ ne de yakışan bu vizyondur.

Polismemuru.Net
ÜNAL BENLİALPER

Sosyal Ağlarda Paylaş

{MaSaL}

“Polisin Taltif İğrençliği!” üzerine 5 yorum

 1. Littbarski dedi ki:

  Birde bu paraları çocuklarına ekmek diye yediiriyorlar ya.. helal miş gibi.. bile bile hak etmedikleri ve baskasının hakkı olan parayı alıp haram yiyorlar. ve buna herkes seyirci kalıyor.. gerçekten vicdan kabul etmiyor.. kimse de hakkını helal etmiyor..

 2. HERKESE VERİN dedi ki:

  NEDEN HERKES ALAMIYOR ANLAMADIN. ADAMLAR Bİ DÜZEN TUTTURMUŞ GİDİYOR AMİR MÜDÜR DEN GEÇİLMİYOR ZATEN OTURDUĞĞU YERDEN 30-40 TALTİF YAZILIYOR MEMUR NE YAPAR SA YAPSIN.DÜZEN DEĞİŞMİYOR

 3. İsa SELÇUK dedi ki:

  Bu taltif işi tam bir rezillik.Gece aydınlatılan bir olayda görev alan memur taltif alamazken,o gece evinde istirahat eden ayrıcalıklı memur, amiri sayesinde taltif alıyor.Bu insanlar da hiç mi Allah korkusu yok.Bunun adı resmen hırsızlıktır.

 4. bulut dedi ki:

  vallahı polıs vıdeolarını ızlemekle yetınıyoruz n eyapalım oalacak elebet bırgun ………..:(

 5. Mesut dedi ki:

  Taltif Konusunda neden hala performans puanlama sistemi getirmediler, anlamak zor! belki de kolay 🙂 İstanbul da uygulanan p uanlama sistemi, benzer ödüllendirme sistemi de getirilebilir..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir