Polisliğe Giriş Puanları Değişti!

Polis Haber Mavi
sponsorlu reklam

Merhaba Sevgili Polis Adayları,

Polisliğe girişte puanlar değişti.

31 mart 2017 tarihli Resmi Gazetede 3 yönetmelikte değişlik yapıldı.

Değişiklik yapılan yönetmelikler, POMEM, PMYO ve Polis Amirleri Eğitim Merkezlerine girişi düzenlemektedir.

Her 3 yönetmelikte de yapılan değişilikle;

– KPSS’nin ağırlığı yüzde 30’dan yüzde 25’e indirilmiştir. (PMYO’ya girişte ÖSYS’nin ağırlığı düşmüştür)

– Fiziki yeterlik sınavının ağırlığı yüzde 30’dan yüzde 25’e indirildi.

– Mülakatın puana ağırlığı ise yüzde 40’tan yüzde 50’ye yükseltildi.

İŞTE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

YENİ HÜKÜM ESKİ HÜKÜM
MADDE 1 – 6/6/2015 tarihli ve 29378 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinin 16 ncı maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.”(1) Adayların başarı sıralamasına esas POMEM giriş puanı; adayın KPSS puanının % 25’i, fiziki yeterlilik sınavı puanının % 25’i ve mülakat sınavı puanının % 50’sinin toplamıdır. Başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla; KPSS’den alınan puan, mülakat puanı, fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir.” Madde 16 – (1) Adayların başarı sıralamasına esas POMEM giriş puanı; adayın KPSS puanının %30’u, fiziki yeterlilik sınavı puanının %30’u ve mülakat sınavı puanının %40’ının toplamıdır. Başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla; KPSS’den alınan puan, mülakat puanı, fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir.

Polis Meslek Yüksekokulları Giriş Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

YENİ HÜKÜM ESKİ HÜKÜM
MADDE 1 – 17/5/2008 tarihli ve 26879 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Polis Meslek Yüksekokulları Giriş Yönetmeliğinin 15 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.”(1) Başarı sıralamasına esas Polis Meslek Yüksek Okulu Giriş Puanı; fiziki yeterlilik sınavı puanının % 25’i, mülakat sınavı puanının % 50’si ile 8 inci maddenin birinci fıkrasının (ç) bendine göre belirlenen puan türünden ya da türlerinden adayın en yüksek puanının % 25’inin toplamıdır. Polis Meslek Yüksek Okulu giriş puanına göre erkek, bayan ve Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için asıl, yedek ve başarısız olmak üzere ayrı ayrı sınav sonuç listesi düzenlenir. Sınav sonuçları Başkanlığın internet sitesinden duyurulur. Başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla YGS’den alınan puan, mülakat puanı, fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir.” (1) Başarı sıralamasına esas Polis Meslek Yüksek Okulu Giriş Puanı; fiziki yeterlilik sınavı puanının % 30’u, mülakat sınavı puanının % 40’ı ile 8 inci maddenin birinci fıkrasının (ç) bendine göre belirlenen puan türünden ya da türlerinden adayın en yüksek puanının % 30’unun toplamıdır. Polis Meslek Yüksek Okulu giriş puanına göre erkek, bayan ve Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için asıl, yedek ve başarısız olmak üzere ayrı ayrı sınav sonuç listesi düzenlenir. Sınav sonuçları Başkanlığın internet sitesinden duyurulur. Başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla YGS’den alınan puan, mülakat puanı, fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir.

Polis Akademisi Başkanlığı Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Giriş ve Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

YENİ HÜKÜM ESKİ HÜKÜM
MADDE 1 – 16/7/2015 tarihli ve 29418 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Polis Akademisi Başkanlığı Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Giriş ve Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinin 20 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.”a) Emniyet mensubu olan adaylar için, yazılı sınav puanının % 25’i, fiziki yeterlilik sınavı puanının % 25’i ve mülakat sınavı puanının %50’sinin toplamıdır. Adaylar arasından başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla; yazılı sınavdan alınan puan, mülakat puanı, fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir.

b) Emniyet mensubu olmayan adaylar için; KPSS puanının % 25’i, fiziki yeterlilik sınavı puanının % 25’i ve mülakat sınavı puanının % 50’sinin toplamıdır. Başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla; KPSS’den alınan puan, mülakat puanı, fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir.”

Madde 20 – (1) Adayların başarı sıralamasına esas PAEM giriş puanı;
a) Emniyet Mensubu olan adaylar için, yazılı sınav puanının %30’u, fiziki yeterlilik sınavı puanın %30’u ve mülakat sınavı puanının %40’ının toplamıdır. Adaylar arasından başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla; yazılı sınavdan alınan puan, mülakat puanı, fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir.
b) Emniyet mensubu olmayan adaylar için; KPSS puanının %30’u, fiziki yeterlilik sınavı puanın %30’u ve mülakat sınavı puanının %40’ının toplamıdır. Başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla; KPSS’den alınan puan, mülakat puanı, fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Mavi {Mavi}

“Polisliğe Giriş Puanları Değişti!” üzerine 39 yorum

 1. Mertm dedi ki:

  merhaba trafik polisleri dedogu görevi yani şark görevi yaparmı

 2. Erhan dedi ki:

  Ygs puanım 280 spor mülakatım 60 sözlüden 100 alırsam kazanma şansım nedir ?

  1. Mavi dedi ki:

   Lütfen sorularınızı adresimizden konu açarak sorunuz.

 3. İzet dedi ki:

  Miyop bum busene pmyo basvurcam saglita bi sorun cikarminyada elenirmiyimn ???,

 4. Erhan dedi ki:

  Baraj puanı ne zaman açıklanacak kesin bir bilgi yok mu ?

 5. Erhan dedi ki:

  Baraj puanı 270 in üzerine çıkar mı

 6. gizem dedi ki:

  Baraj puani duştümu ve başvuru tarihi ne zaman ?

  1. Mavi dedi ki:

   Daha açıklanmadı.

 7. gizem dedi ki:

  2017 basvurular ne zaman basliyor ve baraj puani duştümu ?

  1. Mavi dedi ki:

   Daha açıklanmadı.

 8. sezer yavuz dedi ki:

  pmyo alımları 2018de olurmu acaba. alınan öğrenci sayılarında bı artma veya pmyo adaylarının önunu açacak herhangi bir çalışma varmı

  1. Mavi dedi ki:

   Olması bekleniyor. Ankara’da yeni bir okul açılacak diyorlar ama POMEM mi PMYO mu net değil.

 9. KARA dedi ki:

  yabanci ogrenciler polis olabilmek icin YGS den mi gecmesi lazim ? yoksa baska bir yolu varmi ?

 10. Erhan dedi ki:

  Pmyo puanı sizce 270 in üzerine çıkar mı ?

 11. İrem dedi ki:

  Konu biraz farklı olacak ama hiç bi sitede aradığım bilgiye ulaşamadım. Ben de bu sene pmyo başvurusu yapacağım. Ancak geçen sene psikolojik sorunlar yaşadım. Bir kaç kere intihar girişimim oldu ama hastanede mide yıkama gibi işlemler yapılmadı. Biri yeşil reçeteli olmak üzere 3 ilaç kullandım. Bunlar önüme çıkacak mı ? Sorun teşkil edecek mi ?

  1. Mavi dedi ki:

   Elenirsiniz.

   1. İrem dedi ki:

    Aldı sicil kaydıma baktım internetten. Bazı sitelerde sicile işlememişse sorun olmaz diyorlar. Sicilimde bir şey yazmıyor

   2. Mavi dedi ki:

    Adli sicille alakası yok, hastane kayıtlarınızdan ve geçmişinizden çıkacaktır karşınıza. İntihar girişimde bulunan birinin polis olması oldukça zor. Komisyonun bileceği iş ama genelde eliyorlar. Genede şansınızı deneyin mutlaka komisyon kabul de edebilir. Biz elerler deriz komisyon geçirir böylesi de olabiliyor umutsuz olmamak lazım.

   3. İrem dedi ki:

    Anladım. Teşekkür ederim. Sonuçta silah teslim edecekler bir noktada yaklaşımları doğru. Orada da kontrolden geçilecek. Son sözü elbette onlar söyleyecek. Şu anki psikolojime göre yargilanirsam sıkıntı çıkmaz diye ümit ediyorum. İlginiz için tekrar teşekkürler..

   4. Mavi dedi ki:

    Rica ederim, başarılar.

 12. şirin dedi ki:

  pmyo 2017 baraj puanı kaç oldu ? bilginiz var mı

  1. Mavi dedi ki:

   Açıklanmadı henüz. Ay sonunda açıklanır.

   1. şirin dedi ki:

    bi kaç yerde 250 ye düştü yazıyo kafam karıştı

   2. Mavi dedi ki:

    Resmi duyuru gelmeden hiç birine itibar etmeyin.

  2. şirin dedi ki:

   peki teşekkür ederim

 13. Çevikk1903 dedi ki:

  Puan barajı ne şimdi?

  1. Mavi dedi ki:

   Açıklanmadı ay sonunda açıklanır.

 14. Sezer Bilgiç dedi ki:

  Ben Ygs Sınavından 289 aldım Ygs puanı ile başvuru yapılıyor mu? Yapılıyorsa nasıl yapılıyor bir yardım eder misiniz.

  1. Mavi dedi ki:

   Evet. Nisan sonunda PMYO alımı var. Şartlar açıklandığında pa.edu.tr adresinden öğrenebilirsiniz, takip edin.

 15. Emrah dedi ki:

  İyi Günler Dilerim.Ben YGS ye girdim fakat istediğim 270 baraj puanını alamadım lakin babamın dayısı savaş gazisi ondan yaralanma hakkım var mı?Bunu çok merak ediyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim.Birde baraj puanı düşme ihtimali var mı?

 16. Sevda dedi ki:

  240 aldım baraj puanı 240 olma ihtimali %kaç ?

  1. sinem dedi ki:

   %0

 17. Sevda dedi ki:

  2017 pmyo baraj puanı anketiniz var mı

 18. murat türker dedi ki:

  Kssden 59 puan aldim basvuru yapabilirmiyim

  1. Mavi dedi ki:

   pomem şartlarına bakınız

  2. fatih dedi ki:

   kesinlikle hayır

 19. Dilek öksüz dedi ki:

  Oglum yüksek okul öğrencisi polis yüksek okuluna başvuru yapabilirmi .Teşekkürler

  1. Mavi dedi ki:

   YGS’ye girdiyse başvurabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir